Nejlepší horolezec Lucien Van Impe
Nejlepší mladý Marco Groppo
Nejlepší tým Bianchi
Turné po Itálii 1981 Prohlídka Itálie 1983

65 th  vydání Tour Itálie vyrazil do Milána na13. května 1982a přijel do Turína 6. června . Na délce 4 004,5  km vyhrál toto Giro Francouz Bernard Hinault , který zvítězil již v roce 1980 a který se svým týmem Renault vyhrál také čtyři etapy a týmovou časovku. Vítěz své čtvrté Tour de France o měsíc později se stal čtvrtým jezdcem, který dosáhl dvojnásobku Giro-Tour.

Závod

Odlet z Milána dále13. května 1982, Bernard Hinault , z týmu Renault-Elf , si klade za cíl vyhrát svůj druhý Giro-Tour a obecněji, aby se dosáhlo dvojité Giro-Tour příští července. Jeho hlavními soupeři jsou tři jezdci italského týmu Bianchi , jmenovitě Tommy Prim , Silvano Contini a Gianbattista Baronchelli .

Během prologu v Miláně vyhrál tým Renault-Elf týmovou časovku a Hinault si vzal růžový dres. Následující dny jej nechal svým týmovým kolegům Patricku Bonnetovi a Laurentovi Fignonovi , pro něž byl ve 22 letech první etapový závod. V Assisi vyhrál během třetí etapy individuální časovku Bernard Hinault, který porazil Tommyho Prima o 11 sekund, Francesca Mosera o 39 sekund a Silvana Continiho o minutu. Vezme si zpět růžový dres a poté ho na radu svého sportovního ředitele Cyrille Guimarda znovu opustí . V Campigliatello Silano vyhrál během jedenácté etapy etapu jeho týmový kolega Bernard Becaas . Následujícího dne zvítězil Bernard Hinault na vrcholné scéně v Campitello Matese před Mario Beccia a vzal zpět růžový dres. Ale v Dolomitech , v Boario Terme, si Silvano Contini vzal čas od Hinaulta a ukradl mu vůdcovský dres.

V osmnácté etapě, v závěrečném stoupání, které vede k Plan di Montecampione , však Hinault pustil Prima, Baronchelliho, Continiho a horolezce Luciena Van Impeho . "Nemohu sledovat motorku," prohlašuje druhý. Contini ztratil více než 3 minuty na Hinaulta, který převzal dres vůdce. Bretonský šampion ovládá své soupeře během poslední velké horské etapy, která prochází Vars, Izoard, Montgenèvre a Sestriere . Bernard Hinault vyhrál poslední časovku mezi Pinerolo a Turínem (42,5  km ), když porazil Francesca Mosera o 10 sekund a Urse Freulera o 14 sekund. The6. června, vyhrál své druhé Giro v Turíně před Tommym Primem o 2 minuty 35 sekund a Silvanem Continim o 2 minuty 47 sekund. Laurent Fignon mezitím dokončil slibný 15 th místo poté, co přispěl k vítězství svého šéfa.

5 th  krok 18. května Řím - Caserta 213 Urs Freuler Bernard Hinault
6 th  krok 19. května Caserta - Castellammare di Stabia 130 Silvano Contini Bernard Hinault
7 th  krok 20. května Castellammare di Stabia - Diamante 226 Francesco Moser Francesco Moser
8 th  krok 22. května Taormina - Agrigento 248 Moreno argentinský Francesco Moser
9 th  krok 23. května Agrigento - Palermo 151 Giuseppe Saronni Francesco Moser
10 e  krok 24. května Cefalù - Messina 197 Urs Freuler Francesco Moser
11 e  krok 25. května Palmi - Campigliatello Silano 229 Bernard Becaas Francesco Moser
12 e  krok 27. května Cava dei Tirreni - Campitello Matese 171 Bernard Hinault Bernard Hinault
13 e  krok 28. května Campitello Matese - Pescara 184 Silvano Contini Bernard Hinault
14 e  krok 29. května Pescara - Urbino 248 Guido Bontempi Bernard Hinault
15 e  krok 30. května Urbino - Comacchio 190 Silvestro Milani Bernard Hinault
16 e  krok 31. května Comacchio - San Martino di Castrozza 243 Vicente Belda Bernard Hinault
17 e  krok 1 st  červen Fiera di Primiero - Boario Terme 235 Silvano Contini Silvano Contini
18 e  krok 2. června Pianborno - Plan di Montecampione 85 Bernard Hinault Bernard Hinault
19 e  krok 3. června Boario Terme - Vigevano 162 Robert Dill-Bundi Bernard Hinault
20 th  krok 4. června Vigevano - Cuneo 177 Francesco Moser Bernard Hinault
21 st  krok 5. června Cuneo - pignerol 254 Giuseppe Saronni Bernard Hinault
22 nd  fáze 6. června Pignerol - Turín 42,5 (CLM) Bernard Hinault Bernard Hinault