Žlutá karta

Žlutou kartu (nebo žlutou kartu, v Belgii) je žlutá karta používá v mnoha sportech , a znamená, že sportovec je předmětem varování, jehož podmínky se liší v závislosti na oboru.

Fotbal

Ve fotbale je žlutá karta varováním vydaným hráči rozhodčím, který poté ohání kouskem plastu - obvykle 102 × 76 mm.

Celkově se touto sankcí trestá sedm chyb:

Tvorba

Myšlenka použití barevných karet ke sdělení varování nebo vyloučení pochází od anglického rozhodčího Kena Astona (1915-2001). Aston byl jmenován do výboru rozhodčích FIFA a byl zodpovědný za všechny rozhodčí na mistrovství světa v Anglii v roce 1966 . Po čtvrtfinále mezi Anglií a Argentinou tisk uvedl, že německý rozhodčí Rudolf Kreitlein varoval anglické hráče Bobbyho a Jacka Charltona a vyloučil argentinského hráče Antonia Rattina . Rozhodnutí rozhodčího však nebylo jasné a anglický manažer Alf Ramsey požádal FIFA o vysvětlení. Tento incident přiměl Aston najít způsob, jak učinit rozhodnutí rozhodčích jasným jak pro hráče, tak pro diváky. Uvědomil si, že barevný kód založený na stejném principu jako semafory (žlutá = pozornost, červená = zastávka) bude srozumitelný všem, bez ohledu na jazyk.

Světový pohár 1970

Během Světového poháru 1970 se31. května 1970Německý rozhodčí Kurt Tschenscher ( SRN ) znevýhodňuje Evgeny Lovchev , na n ø  6 týmem Sovětského svazu , na 1 st  žlutou kartu v historii Světového poháru, v průběhu utkání 1. st  cesty do Mexico City mezi Mexikem a Sovětský svaz .

Mistrovství světa 2006

Během zápasu Chorvatsko - Austrálie na mistrovství světa 2006 v Německu dostal chorvatský hráč Josip Simunic během zápasu 3 žluté karty a červenou kartu a během několika minut využil chyby anglického rozhodčího Grahama Polla, který měl vyloučit ho po 2 nd  žlutou kartu.

Simunic dostal první žlutou kartu v 62 th  minutu, druhý na 90 th  minutu a konečně třetí o tři minuty později přidané době setkání a visí velmi drsné. Šimunič poté spáchal další faul a dostal svou třetí žlutou kartu zápasu.

Ragby

V ragby jako v ragby je žlutá karta varováním a hráč je vyloučen na 10 minut ze hry.

V ragbyové unii byly v roce 1999 zavedeny žluté karty, které formalizovaly dočasné vyloučení. Ty jsou poprvé představeny dva roky předtím v anglickém šampionátu s výskytem trestných lavic, které mají sankcionovat úmyslné chyby a špatné chování, které však nejsou natolik závažné, aby si zasloužily trvalé vyloučení hráče. Toto nové pravidlo, jehož cílem je zvýšit plynulost hry a omezit konflikty a boje mezi hráči, se ukázalo jako úspěšné a bylo o tři a půl roku později rozšířeno Mezinárodní ragbyovou radou na mezinárodní soutěže.

Házená

Žlutá karta je varováním, nevede k vyloučení hráče.

Stolní tenis

Žlutá karta je varování bez vlivu na skóre během prvního porušení, ale v případě prvního opakování ve stejném zápase je sankcí žlutá karta a červená karta s trestným bodem uděleným soupeři; za druhý opakovaný přestupek je sankcí žlutá karta + červená karta se dvěma trestnými body.

Kajakové polo

Žlutá karta je varováním a hráč je vyloučen na 2 minuty. Obvykle následuje zelená karta .

Atletická chůze

Každý soudce má dvě různé žluté karty, aby ohlásil typ přestupku. Trestají se dva trestné činy:

Tato žlutá karta však není povinná, může proto rozhodčí udělit červenou kartu ve dvou případech: pokud má za to, že se sportovec dopustí velké chyby, nebo pokud si po jeho varování žlutou kartou myslí, že sportovec je stále na vině. Když rozhodčí dá červenou kartu, informuje hlavního rozhodčího. Červené karty se sportovci nezobrazují, ale může být informován vývěskou nebo hlavním rozhodčím.

Po třech červených kartách je chodec diskvalifikován. Rozhodčí nemůže dát více než jednu červenou kartu na sportovce, proto jsou nutné minimálně tři rozhodčí na závod.

Poznámky a odkazy

1. Zákony hry 2015/2016 , Fifa.com [PDF]
  2. (in) „  Ken Aston - vynálezce žlutých a červených karet  “ , fifa.com (přístup ke dni 20. února 2013 )
  3. Vincent Duluc , Malé a velké příběhy Světového poháru ( číst online ) , „Anglický a ruský soudce“
  4. (in) Jonathan Davies, „  Ragbyová unie: štěstí, že se z hříšníků stanou vítězové  “ , na www.independent.co.uk , The Independent ,17. srpna 1997(zpřístupněno 9. září 2010 )
  5. (in) „  Sin bin for Six Nations  “ na news.bbc.co.uk , BBC ,21. ledna 2000(zpřístupněno 9. září 2010 )