Semifinalisté Dánsko Portugalsko
Cíle 41 (2,7 na hru)
Nejlepší střelec Michel Platini (9)

Navigace

Mistrovství Evropy ve fotbale 1984 je 7 th  ročník mistrovství Evropy ve fotbale , které se koná jednou za čtyři roky a je organizován UEFA (Asociace národních federací fotbalu z Evropy ).

Poslední fáze organizovaná Francií mezi 12. A27. června 1984, je stejně jako v roce 1980 zpochybňováno osmi národy. Všechny týmy, s výjimkou Francie (hostitelská země), musely soutěžit v kvalifikaci, aby se zúčastnily.

Systém zřízený na Euro 1980 (dva „semifinálové“ týmy po čtyřech, první místo se kvalifikuje do finále a druhé pro zápas o třetí místo) je upraven na návrh pořádající země, která chce zápas vyhrát. znovuzavedení skutečného semifinále (díky čemuž jsou v programu další dvě hry). Jelikož UEFA nebyla v té době pro zvýšení počtu odehraných zápasů, byl navržen a ověřen kompromis: do programu bylo přidáno semifinále a na oplátku byl odstraněn zápas o třetí místo. . Se dvěma kvalifikovanými na skupinu se skupinová fáze prvního kola snížila na „čtvrtfinálový“ stav.

France (vyhrál všechny zápasy) v konečné vítězství na úkor Španělska (2-0). Michel Platini nastavuje rekord v cílech v jednom vydání (9) a v eurech obecně. Francouzský fotbal tak získal svůj první mezinárodní titul od založení francouzského týmu v roce 1904.

Stadion Velodrome Marseilles 55 000 mezer

(kapacity uvedené v konfiguraci Euro '84)

Skupiny

Tyto kvalifikátory pro mistrovství Evropy ve fotbale v roce 1984 , aby bylo možné určit sedm týmů, které se připojí Francie , automaticky kvalifikován jako hostitelská země, k účasti na Euro 1984.

Skupina 1

Francie zvítězila nad Dánskem díky prvnímu z devíti gólů od Michela Platiniho, zatímco Belgie zvítězila nad Jugoslávií (2-0). Francie si zajistila kvalifikaci ve svém druhém zápase tím, že porazila belgické sousedy 5: 0, včetně prvního hattricku od Platiniho, ale skutečného hattricku ještě ne . Dánsko potopilo Jugoslávii tím, že ji porazilo se stejným skóre. Jugoslávii, která byla v prvním kole určitě vyloučena, porazila Francie 3: 2 dokonalým hattrickem Platiniho: tři po sobě jdoucí góly, ve stejné polovině, zleva, z hlavičky a nakonec z volného kop. O druhé kvalifikační místo je rozhodující zápas posledního dne Dánsko - Belgie. Dánové vyhráli toto téměř čtvrtfinále a podruhé ve své historii postoupili do semifinále.

17:15 Historie setkání
Platini Gól vstřelen po 4 minutách4 e , Gól vstřelil po 74 minutách74 e ( Pen. ), Gól vstřelil po 89 minutách89 e
Giresse Gól vstřelen po 33 minutách33 e
Fernandez Gól vstřelil po 43 minutách43 e
Diváci: 51 359
Rozhodčí: Robert Valentine
(Zpráva)
16. června 1984 Dánsko 5 - 0 Jugoslávie Stade Gerland , Lyon
Arnesen Gól vstřelen po 8 minutách8 th , Gól vstřelil po 69 minutách69 th ( Pen. )
3 th den
19. června 1984 Francie 3 - 2 Jugoslávie Stadion Geoffroy-Guichard , Saint-Étienne
Platini Gól vstřelen po 59 minutách59 e , Gól vstřelil po 62 minutách62 e , Gól vstřelen po 78 minutách78 e Gól vstřelen po 32 minutách32 nd Sestic
Gól vstřelil po 84 minutách84 th ( pen. ) Stojkovic
Diváci: 45 789
Rozhodčí: André Daina
(Zpráva)
19. června 1984 Dánsko 3 - 2 Belgie Stadion Meinau , Štrasburk
Arnesen Gól vstřelil po 41 minutách41 e ( Pen. )
Skupina 2

SRN, úřadující mistr Evropy a úřadující vicemistr světa, byl během posledního zápasu skupiny překvapen Španělskem a neuspěl u bran semifinále tohoto druhého 8členného eura. Proti Portugalsku, které je po světovém poháru 1966 druhou mezinárodní soutěží, je 0: 0, remizují také Španělsko a Rumunsko, ale s góly (1-1). Na konci druhého dne se SRG otočí v horní části skupiny tím, že porazí Rumunsko, zatímco iberské týmy stále remizují. V kapesním kapesníku vidí 4 týmy svůj osud vyrovnaný poslední den: vítězové posledního zápasu, Španělsko (proti západnímu Německu) a Portugalsko (proti Rumunsku), se kvalifikují, Španělsko před svým portugalským sousedem, pokud jde o počet vstřelených gólů.

(Zpráva)
14. června 1984 Španělsko 1 - 1 Rumunsko Stadion Geoffroy-Guichard , Saint-Étienne
Carrasco Gól vstřelen po 22 minutách22 e ( pen. ) Gól vstřelen po 35 minutách35 th Bölöni Diváci: 17 012
Rozhodčí: Alexis Ponnet
(Zpráva)
2 th den
17. června 1984 západní Německo 2 - 1 Rumunsko Stadion Félix-Bollaert , objektiv
Völler Gól vstřelen po 25 minutách25 th , Gól vstřelen po 66 minutách66 th Gól vstřelen po 46 minutách46 th Coraş Diváci: 31 803
Rozhodčí: Jan Keizer
(Zpráva)
17. června 1984 Španělsko 1 - 1 Portugalsko Stade Velodrome , Marseille
Santillana Gól vstřelen po 73 minutách73 rd Gól vstřelen po 52 minutách52 nd Sousa Diváci: 30 000

Semifinále Finále
 23. června - Stade Vélodrome , Marseille      27. června - Parc des Princes , Paříž
Semifinále

Toto antologické semifinále mezi Francií a Portugalskem je pro Portugalce první v černé sérii (bude pokračovat v letech 2000 a 2006 a v roce 2016 bude obráceno ). Francie vedla ke skóre v první části prodloužení zvrátila situaci v posledních minutách a zvítězila 3: 2 (po prodloužení). Vítězný gól Platiniho je osmým hráčem Habsova tvůrce a sleduje jeho „hattrick“ v prvním kole proti Jugoslávcům.

23. června 1984 Francie 3 - 2
a.p.
Portugalsko Stade Velodrome , Marseille
20:00 Historie setkání
Domergue Gól vstřelen po 24 minutách24 th , Gól vstřelil po 114 minutách114 th
Platini Gól vstřelen po 119 minutách119 th
Gól vstřelil po 74 minutách74 th ,Gól vstřelil po 98 minutách 98 th Jordão Diváci: 54 848
Rozhodčí: Paolo Bergamo
(Zpráva)
Netopýři - Battiston , Bossis , Le Roux , Domergue - Fernandez , Tigana , Platini , Giresse - Lacombe ( 66 e Ferreri ), šest ( 104 e Bellone ) NahrazenoPřišel po 66 minutách  NahrazenoPřišel po 104 minutách  Týmy Bento - Pinto , Lima Pereira , Eurico , Álvaro - Frasco , Sousa ( 66 e Nené ), Jaime Pacheco , Chalana - Diamantino ( 46 e Gomes ), JordãoNahrazenoPřišel po 66 minutách  NahrazenoPřišel po 46 minutách

Trenér:
Pane Hidalgu
Trenér:
F. Cabrita

Dvacet let po svém domovském titulu se Španělsko vrátilo do finále, s obtížemi eliminovalo Dánsko na penalty.

24. června 1984 Španělsko 1 - 1
a.p.
Dánsko Stade Gerland , Lyon
Maceda Gól vstřelil po 67 minutách67 tis Gól vstřelen po 7 minutách7 e Lerby Diváci: 47 483

NedostatekElkjær Larsen

Arconada - Señor , Salva ( 102 e Urquiaga ), Maceda , Camacho - Moreno ( 60 e Sarabia ), Gordillo , V. Muñoz , Gallego - Santillana , CarrascoNahrazenoPřišel po 102 minutách  NahrazenoPřišel po 60 minutách  Týmy Qvist , Sivebæk , M. Olsen ( 113 e Brylle ), Busk , I. Nielsen , Arnesen ( 68 e J. Olsen ), Bertelsen , Berggreen ( 107 e ), Lerby , Laudrup , Elkjær LarsenNahrazenoPřišel po 113 minutách  NahrazenoPřišel po 68 minutách  červená karta

Trenér:
Pane Muñozi
Trenér:
S. Piontek
Finále

Francie získala svůj první mezinárodní titul a stala se evropským šampiónem tím, že porazila Španělsko 2: 0 v Parc des Princes. Právě během tohoto zápasu  se zrodil fotbalový výraz „udělat A rconadu “, ze jména španělského brankáře, který se provinil hrubou neohrabaností na přímém kopu, který provedl Michel Platini a který stál za otevření turnaje. .

4 Maxime Bossis
15 Yvon Le Roux ( 54 e , 85 e ) 3 Jean-François Domergue 14 Jean Tigana 6 Luis Fernandez 10 Platini 12 Giresse 17 Bernard Lacombe 80 e 11 Bruno BelloneŽlutá kartaŽlutá kartačervená karta