Mistrovství světa v atletice 2005
Mistrovství světa v atletice 2005
Logo mistrovství světa v atletice 2005
Navigace
1983 • 1987 • 1991 • 1993 • 1995 • 1997 • 1999 • 2001 • 2003 • 2005 • 2007 • 2009 • 2011 • 2013 • 2015 • 2017 • 2019 • 2022 • 2023
10. ročník mistrovství světa v atletice se konalo od 6. srpna na14. srpna 2005na Olympijském stadionu v Helsinkách ve Finsku , v pořadí již organizátorem prvních mistrovství světa v roce 1983 .
Soutěž měla proběhnout v Londýně , ale protože nový stadion ve Wembley nemohl být dokončen včas, IAAF se rozhodla od organizace odejít. Londýn zvítězil v organizaci před městy Berlín , Brusel , Budapešť , Helsinky , Moskva a Řím .
Události tohoto 10. ročníku mistrovství světa byly vysílány v televizi ve 192 zemích; je to o 10 lepší než v Paříži o dva roky dříve. Bylo přítomno 1 688 sportovců ze 191 delegací. Přidán test ve srovnání s programem minulých mistrovství světa: ženy v běhu na 3 000 metrů .
Tyto mistrovství světa v roce 2005 byly poznamenány velmi špatnými povětrnostními podmínkami.
Doping
V březnu 2013 zveřejnila Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF) výsledky dopingových kontrol prováděných na vzorcích odebraných a zmrazených během mistrovství světa v Helsinkách. Šest pozitivních případů se tak odhalil: Rusové Olga Kuzenkova (zlatý medailista v hodu kladivem), Taťána Kotova (stříbrný medailista ve skoku do dálky), stejně jako Bělorusové Andrej Michněvič ( 6 th v vrh koulí), Ivan Tichon ( Zlatý medailista v hodu kladivem), Vadim Devjatovskij (stříbrný medailista v hodu kladivem) a Nadzeya Astapchuk (mistr světa vrh koulí a suspendovaný za doping na OH 2012 ).
Výsledek
Muži
Získané medaile
Zkoušky
|
Zlato
|
stříbrný
|
Bronz
|
---|
100 m detaily
|
Justin Gatlin 9s88 (SB)
|
Michael Frater 10s 05
|
Kim Collins 10s 05
|
200 m detaily
|
Justin Gatlin 20. léta 04
|
Wallace Spearmon 20s 20
|
John Capel 20s 31 (SB)
|
400 m detaily
|
Jeremy Wariner 43s 93 (WL)
|
Andrew Rock 44s 35 (PB)
|
Tyler Christopher 44s 44 ( NR )
|
800 m detaily
|
Rashid Ramzi 1 min 44 s 24 (PB)
|
Jurij Borzakovskij 1 min 44 s 51
|
William Yiampoy 1 min 44 s 55
|
1500 m detaily
|
Rashid Ramzi 3 min 37 s 88
|
Adil Kaouch 3 min 38 s 00 (SB)
|
Rui Silva 3:38:02
|
5 000 m detaily
|
Benjamin Limo 13:32 55
|
Sileshi Sihine 13:32 81
|
Craig Mottram 13:32 96
|
10 000 m detaily
|
Kenenisa Bekele 27:08 33
|
Sileshi Sihine 27:08 87
|
Mojžíš Mosop 27:08 96 (PB)
|
Podrobnosti o maratonu
|
Jaouad Gharib 2 h 10 min 10 s
|
Christopher Isengwe 2 h 10 min 21 s (PB)
|
Tsuyoshi Ogata 2 h 11 min 16 s (SB)
|
110 m překážek detaily
|
Ladji Doucouré 13:07
|
Liu Xiang 13s 08
|
Allen Johnson 13s 10
|
400 m překážek detaily
|
Bershawn Jackson 47s 30s (PB)
|
James Carter 47s 43 (PB)
|
Dai Tamesue 48s 10 (SB)
|
3 000 m steeplechase podrobnosti
|
Saif Saaeed Shaheen 8 min 13 s 31
|
Ezekiel Kemboi 8:14:95
|
Brimin Kipruto 8 min 15 s 30
|
20 km chůze podrobnosti
|
Jefferson Perez 1 h 18 min 35 s (SB)
|
Francisco Javier Fernandez 1 h 19 min 36 s
|
Juan Manuel Molina 1 h 19 min 44 s (PB)
|
50 km chůze podrobnosti
|
Sergey Kirdyapkin 3 h 38 min 08 s (PB)
|
Aleksey Voyevodin 3 h 41 min 25 s
|
Alex Schwazer 3 h 41 min 54 s ( NR )
|
4 × 100 m detaily
|
Francie Ladji Doucouré Ronald Pognon Eddy De Lépine Lueyi Dovy Oudéré Kankarafou * 38 s 08 ( ZL )
|
Trinidad a Tobago Kevon Pierre Marc Burns Jacey Harper Darrel Brown 38s 10 (NR)
|
Velká Británie Jason Gardener Marlon Devonish Christian Malcolm Mark Lewis-Francis 38s 27 (SB)
|
4 × 400 m detaily
|
USA Andrew Rock Derrick Brew Darold Williamson Jeremy Wariner Miles Smith* LaShawn Merritt* 2:56 91(WL)
|
Bahamy Nathaniel McKinney Avard Moncur Andrae Williams Chris Brown Troy McIntosh * 2 min 57 s 32 ( NR )
|
Jamajka Sanjay Ayre Brandon Simpson Lansford Spence Davian Clarke Michael Blackwood * 2:58:07 (SB)
|
High Jump detaily
|
Jurij Krymarenko 2,32 m
|
Víctor Moya Yaroslav Rybakov 2,29 m
|
-
|
Podrobnosti o skoku o tyči
|
Rens Blom 5,80 m (SB)
|
Brad Walker 5,75 m
|
Pavel Gerasimov 5,65 m (SB)
|
Detaily skoku do dálky
|
Dwight Phillips 8,60 m (WL)
|
Ignisious Gaisah 8,34 m ( NR )
|
Tommi Evilä 8,25 m
|
Trojskok podrobnosti
|
Walter Davis 17,57 m (SB)
|
Yoandri Betanzos 17,42 m (SB)
|
Marian Oprea 17,40 m
|
Vrh koulí podrobnosti
|
Adam Nelson 21,73 m (SB)
|
Rutger Smith 21,29 m
|
Ralf Bartels 20,99 m
|
Detaily hodu na disk
|
Virgilijus Alekna 70,17 m (ČR)
|
Gerd Kanter 68,57 m
|
Michael Möllenbeck 65,95 m
|
Detaily oštěpu
|
Andrus Värnik 87,17 m
|
Andreas Thorkildsen 86,18 m
|
Sergej Makarov 83,54 m
|
Podrobnosti o hodu kladivem
|
Vadim Devyatovskiy 82,60 m
|
Szymon Ziółkowski 79,35 m (SB)
|
Markus Esser 79,16 m
|
Decathlon podrobnosti
|
Bryan Clay 8 732 bodů (WL)
|
Roman Šebrle 8 521 bodů
|
Attila Zsivóczky 8 385 bodů
|
Rekord AR Kontinentální ( oblastní rekord ) • ČR Rekordní mistrovství ( rekord šampionátu ) • DNF Nedokončil ( nedokončil ) • DNS Nezačal ( nespustil ) • DQ DQ ( diskvalifikace ) • Záznam MR schůzky ( záznam splnit ) • NR národní rekord ( záznam národní ) • OR olympijský rekord ( olympijský rekord ) • PB osobní rekord ( osobní rekord ) • SB nejlepší osobní výkon v sezóně ( nejlépe sezóny ) • WL Nejvyšší dosažená světová s výkon rok ( světová jednička ) • WJR světový rekord Junior ( světový juniorský rekord ) • Světový rekord WR ( světový rekord )
|
* Medaile vítězní sportovci, kteří se zúčastnili štafetové série
Ženy
Získané medaile
Zkoušky
|
Zlato
|
stříbrný
|
Bronz
|
---|
100 m detaily
|
Lauryn Williams 10s 93
|
Veronica Campbell 10s95 (SB)
|
Christine Arron 10s98
|
200 m detaily
|
Allyson Felix 22s 16
|
Rachelle Boone-Smith 22:31
|
Christine Arron 22s 31 (SB)
|
400 m detaily
|
Tonic Williams-Darling 49s 55 (SB)
|
Sanya Richards 49 s 74
|
Ana Guevara 49 s 81
|
800 m detaily
|
Zulia Calatayud 1 min 58 s 82
|
Hasna Benhassi 1 min 59 s 42
|
Tatyana Andrianova 1:59 60 |
1500 m detaily
|
Tatyana Tomashova 4 min 00 s 35 (SB)
|
Olga Yegorova 4 min 01 s 46
|
Bouchra Ghezielle 4 min 02 s 45
|
5 000 m detaily
|
Tirunesh Dibaba 14 min 38 s 59 (ČR)
|
Meseret Defar 14 min 39 s 54
|
Ejegayehu Dibaba 14 min 42 s 47
|
10 000 m detaily
|
Tirunesh Dibaba 30:24:02
|
Berhane Adere 30 min 25 s 41 (SB)
|
Ejegayehu Dibaba 30 min 26 s 00
|
Podrobnosti o maratonu
|
Paula Radcliffe 2 h 20 min 57 s (ČR)
|
Catherine Ndereba 2 h 22 min 01 s (SB)
|
Constantina Tomescu 2 h 23 min 19
|
100 m překážek detaily
|
Michelle Perry 12s 66
|
Delloreen Ennis-London 12s 76
|
Brigitte Foster-Hylton 12 s 76
|
400 m překážek detaily
|
Yuliya Pechonkina 52 s 90 (WL)
|
Lashinda Demus 53s 27 (PB)
|
Sandra Glover 53s 32 (PB)
|
3 000 m steeplechase podrobnosti
|
Dorcus Inzikuru 9 min 18 s 24 (ČR)
|
Yekaterina Volkova 9 min 20 s 49 (PB)
|
Jeruto Kiptum 9 min 26 s 95 ( NR )
|
4 × 100 m detaily
|
USA Angela Daigle Muna Lee Me'Lisa Barber Lauryn Williams 41 s 78(WL)
|
Jamajka Danielle Browning Sherone Simpsonová Aleen Bailey Veronica Campbell Beverly McDonald * 41 s 99 (SB)
|
Bělorusko Julia Nesterenko Natalya Sologub Alena Neumiarzhitskaya Oksana Dragun 42 s 56 (NR)
|
4 × 400 m detaily
|
Rusko Yuliya Pechonkina Olesya Krasnomovets Natalya Antyukh Svetlana Pospelova Tatyana Firova * Olesya Zykina * 3 min 20 s 95
|
Jamajka Shericka Williams Novlene Williams Ronetta Smith Lorraine Fenton 3 min 23 s 29 (SB)
|
Británie Lee McConnell Donna Fraser Nicola Sanders Christine Ohuruogu 3 min 24 s 44 (SB)
|
20 km chůze podrobnosti
|
Olimpiada Ivanova 1 h 25 min 41 s ( WR )
|
Ryta Turava 1 h 27:05 (NR)
|
Susana Feitor 1 h 28 min 44 s (SB)
|
Detaily skoku do dálky
|
Tianna Madison 6,89 m (PB)
|
Eunice Barber 6,76 m
|
Yargelis Savigne 6,69 m
|
Trojskok podrobnosti
|
Trecia Smith 15,11 m (WL)
|
Yargelis Savigne 14,82 m (PB)
|
Anna Pyatykh 14,78 m
|
High Jump detaily
|
Kajsa Bergqvist 2,02 m (WL)
|
Chaunte Howard 2,00 m (PB)
|
Emma Green 1,96 m (PB)
|
Podrobnosti o skoku o tyči
|
Yelena Isinbayeva 5,01 m ( WR )
|
Monika Pyrek 4,60 m
|
Pavla Hamácková 4,50 m
|
Vrh koulí podrobnosti
|
Olga Ryabinkina 19,64 m
|
Valerie Vili 19,62 m
|
Nadine Kleinert 19,07 m
|
Detaily hodu na disk
|
Franka Dietzsch 66,56 m (SB)
|
Natalya Sadova 64,33 m
|
Vera Pospíšilová-Cechlová 63,19 m
|
Podrobnosti o hodu kladivem
|
Yipsi Moreno 73,08 m
|
Tatyana Lysenko 72,46 m
|
Manuela Montebrun 71,44 m
|
Detaily oštěpu
|
Osleidys menéndezová 71,70 m ( WR )
|
Christina Obergföll 70,03 m ( AR )
|
Steffi Nerius 65,96 m
|
Údaje o sedmiboji
|
Carolina Klüft 6887 bodů (SB)
|
Eunice Barber 6824 bodů
|
Margaret Simpsonová 6 375 bodů
|
Rekord AR Kontinentální ( oblastní rekord ) • ČR Rekordní mistrovství ( rekord šampionátu ) • DNF Nedokončil ( nedokončil ) • DNS Nezačal ( nespustil ) • DQ DQ ( diskvalifikace ) • Záznam MR schůzky ( záznam splnit ) • NR národní rekord ( záznam národní ) • OR olympijský rekord ( olympijský rekord ) • PB osobní rekord ( osobní rekord ) • SB nejlepší osobní výkon v sezóně ( nejlépe sezóny ) • WL Nejvyšší dosažená světová s výkon rok ( světová jednička ) • WJR světový rekord Junior ( světový juniorský rekord ) • Světový rekord WR ( světový rekord )
|
* Medaile vítězní sportovci, kteří se zúčastnili štafetové série
Medaile tabulka
Světové rekordy
Zdroje
Podívejte se také
Poznámky a odkazy
-
(in) IAAF „ Opakované testy Helsinek 2005 odhalují šest protichůdných zjištění “ na iaaf.org ,8. března 2013(zpřístupněno 8. března 2013 )
-
(fr) VO2, „ 6 případů dopingu během mistrovství světa 2005 po opětovné analýze 100 vzorků. » , Na vo2.fr ,8. března 2013(zpřístupněno 8. března 2013 )
-
(fr) „ Šest pozitivních případů v roce 2005 “ na lequipe.fr (konzultováno 8. března 2013 )
-
(in) IAAF, „ Revize sankcí po výsledcích Tsikhan a Ostapchuk “ na iaaf.org ,27.dubna 2014
-
diskvalifikace zpočátku po ověření druhého vzorku v roce 2015, deset let po tomto závodě Mezinárodní federací, jej v dubnu 2016 obnovil Sportovní arbitrážní soud, který má za to, že tento vzorek mohl být zkoumán až osm let poté a ne deset (pravidlo bez zpětné účinnosti).
-
(in) IAAF, „ Revize sankcí po výsledcích Tsikhan a Ostapchuk “ na iaaf.org ,27.dubna 2014
-
Olga Kuzenková doping, změna klasifikace