1 Oficiální národní a mezinárodní soutěže.
2 oficiální zápasy (včetně přátelských zápasů ověřených FIFA).

Álvaro Borja Morata Martín , narozen dne23. října 1992v Madridu , je španělský mezinárodní fotbalista , který hraje jako útočník pro Juventus , k zapůjčení na Atlético de Madrid .

Životopis

Trénink a debut v Realu Madrid

V roce 2005, tehdy 13 let, se Alvaro připojil k výcvikovému středisku Atlético de Madrid , o dva roky později Getafe CF.

V roce 2008 se Alvaro Morata přestěhoval z Getafe do jiného sousedního klubu Real Madrid , kde o dva roky později dokončil trénink a začal se znovu objevovat v Realu Madrid jako juniorský hráč. včervence 2010, po úspěšné sezóně s Juveniles A, kde vyhrál dva juniorské tituly a vstřelil 34 gólů, je povýšen do Realu Madrid Castilla . Později téhož měsíce vede týmový trenér José Mourinho hráče spolu se čtyřmi svými spoluhráči na předsezónním turné po Spojených státech .

The 15. srpna 2010, Morata debutoval v Kastilii v přátelském utkání s AD Alcorcón a vstřelil jediný gól ve hře. Debutoval ve třetí divizi dne29. srpnavítězstvím (3-2) proti Coruxo FC a vstřelil svůj první oficiální gól remízou (1-1) proti RSD Alcalá ,31. října.

The 12. prosince 2010Morata debutoval pro tým Real Madrid jako náhrada za argentinský Angel Di Maria v 88 th  minutu utkání, které skončilo vítězstvím (3-1) proti Realu Zaragoza . Nosí číslo 29. O deset dní později debutoval ve Španělském poháru a do hry vstoupil v posledních minutách zápasu. vledna 2011, po zranění Gonzala Higuaína španělská média nominují Morata jako hlavní náhradu Gonzala. Mourinho však tuto možnost zahodil s tím, že „ještě není připraven být na startu XI Realu Madrid a že musí dorůst a dokončit trénink v Kastilii“ . Během tohoto období vstřelil Morata ve čtyřech zápasech za Castillu pět branek, zatímco Emmanuel Adebayor podepsal Real Madrid, aby zaplnil nedostatek útočníků v týmu A.

The 13. února 2011Morata vstřelil první hattrick kariéry, ve vítězství (7-1) proti B týmu  (v) na Deportivo La Coruña . Svou první sezónu dokončil jako profesionál se 14 ligovými góly (nejlepším střelcem týmu s Joseluem ), ale Castilla se nepodařilo prosadit v sezóně Segunda División 2011–2012 .

The 11. listopadu 2012Morata nahradí Mesut Özil v 83 th  minutě zápasu mezi Real Madrid týmu Levante Valencia . I když oba týmy jsou vázány 1-1, Morata dostane jeho hlava volný kop, soustředěný Xabi Alonso a vstřelil svůj první gól s prvním týmem v 84 th  minutu utkání, což Real Madrid vyhrál na trávníku soupeřů 2-1 .

Drží proti Rayo Vallecano, kde skóroval ve skóre druhé minuty (2: 0). The2. března 2013Zatímco jeho tým hrál týden se třemi zásadními hrami sezóny, nastoupil nalevo od útoku na druhou klasiku týdne a nabídl asistenci Karimu Benzemovi . O dva týdny později zahájil zápas v této sezóně potřetí proti RCD Mallorca .

Ve své druhé sezóně s A nosí Morata číslo 21, což znamená, že je hráčem pouze Realu Madrid a že již nemůže hrát zápas s Castillou. V zápasech letní přípravy dává dva góly.

Na základě důvěry Carlo Ancelotti , Morata vstřelil v 8. ročník  den Liga proti Levante (stejně jako loni) na druhý gól Real Madrid v 89 th  minut hry (2-3 Real). The23. listopadu, Když vstřelil 5-0 gól proti UD Almería , s pravým footed lob proti Esteban , na asistenci ze Casemiro . Po ortéze v poslední den ligy a sezóně přerušené osmi góly v Lize BBVA hraje Morata finále Ligy mistrů, které přichází do hry v poslední čtvrthodině zápasu místo Karima Benzemu .

Italský exil do Juventusu

V létě roku 2014 mu bylo oznámeno, že odchází. Doba oznámil na Arsenalu , když se přenese do Juventusu na19. červenceza částku 20 milionů eur a pětiletou smlouvu, která zahrnuje výkupní klauzuli 30 milionů eur pro Real Madrid, kterou lze aktivovat na konci sezony 2015-16 nebo 2016-17. Během první tiskové konference turínský sportovní ředitel oznámil, že Morata bude mít na jeho žádost číslo 9. Sotva dorazil na Juve, Morata si poranil kotník po dobu 50 dnů.

Rozhodující v Lize mistrů (2014-2015)

On hrál svůj první zápas s Bianconeri na13. září 2014v ligovém úspěchu 2: 0 nad Udinese . The27. září 2014, v kolo 5, vstřelil svůj první gól za klub proti Atalanta . The2. května 2015, je korunován na mistra Itálie , účastnil se 29 ligových zápasů za 8 vstřelených branek.

S 5 góly v 12 zápasech Ligy mistrů , které byly registrovány v závěrečné fázi, je jednou z hnacích sil vynikajícího kurzu Juve během ročníku 2014–2015. Dává tedy vítězný gól 2: 1,24. února 2015proti Dortmundu v 16. kole prvního kola. V tomto zápase je také rozhodující pro otvírák, jeho střela odrazila Roman Weidenfeller ve prospěch Carlose Téveze . The18. března 2015ve druhé etapě v parku Signal Iduna zdvojnásobil vedení po dalším gólu Argentince ve vítězství Italů 3: 0, který připravil půdu pro čtvrtfinále. Proti Monaku padne ve dvou konfrontacích pouze jeden gól: penalta přeměněná Arturem Vidalem , kterou Španěl získal v první etapě po kontaktu s Ricardem Carvalhem . V semifinále našel svůj bývalý klub. To však nezabrání tomu, aby byl opět rozhodující, když v první etapě vstřelil gól a v odvetném zápase druhý, což umožnilo piemontskému klubu vstoupit do finále FC Barcelona (2-1, 1-1).

Ve finále hraném v Berlíně , jeho druhém v řadě v Lize mistrů , tentokrát nastoupil v útoku po boku Carlose Téveze . Soupeř dne, v tomto případě FC Barcelona , otevřel skóre ve 4. ročníku  minutě hry přes Ivan Rakitić . Když se vrátil ze šatny, vyrovnal Juve obnovením střely, kterou Tévez původně odmítl. Ale gól Luise Suareze a poslední Neymara na samém konci zápasu přinesl Barce vítězství .

Sezóna 2015-2016

Tato druhá sezóna v dresu Staré dámy začíná slzou v lýtku, ke které došlo dne5. srpna. Poté chybí italský Superpohár a první den šampionátu. On dělal jeho návrat na druhý den se vrací na lince proti Romům (1-2 porážka) a zná jeho první start v sezóně proti Chievo Verona ( 3 th  den, 1-1). Na rozdíl od ročníku 2014-2015, ukazuje rozhodující v prvních dnech Ligy mistrů nabídkou vítězství nad Manchesterem City ( 1 st den, 1-2) v bodování v 81 th  minut a po otevření skóre proti Seville ( 2 tý  den, 2-0).

Návrat do Realu Madrid

Sezóna 2016-2017

Ve smlouvě podepsané Juventusem uvedl Real Madrid do hry výkupní klauzuli. Tato klauzule byla zaplacena v létě 2016 a Morata se vrátil do madridské skupiny po jeho úspěšných vystoupeních s Juve a La Roja .

The 28. srpna 2016, vstřelil svůj první gól od svého návratu do Casa Blanca tím, že převzal zmeškanou hlavu od hlavy od Marca Asensia.

Chelsea FC (2017-2019)

The 21. července, podepsal s Chelsea FC pět sezón.

Morata bude mít poctivou první sezónu v Londýně, kde nastřílí 15 gólů. Konec sezóny však není tak dobrý. Ztrácí tak hrací čas a nikdy nebude v očích trenéra považován za nesporného držitele. Jeho druhý ročník je pro Moratu, který zřejmě ztratil sebevědomí, ještě komplikovanější. Hráč získá svou nádheru, ale po špatných výkonech je znovu zpochybněn. Po svém návratu byl postaven do konkurence s dalšími útočníky klubu, jako byli Eden Hazard nebo Olivier Giroud . Navzdory určitému talentu se tak snaží najít své místo. Příchod Gonzala Higuaina do zimního přestupového okna navíc tlačí Morata k uplatnění poukazu. Poté opustil klub Chelsea, aby se připojil k Atlético de Madrid na zaplacenou půjčku.

Atlético de Madrid (od roku 2019)

The 22. října 2019Álvaro Morata se svým cílem proti Bayeru Leverkusen stal prvním hráčem v historii, který skóroval v Lize mistrů v barvách Realu Madrid a Atlética.

Návrat do Juventusu (od roku 2020)

The 22. září 2020, podepisuje s Juventusem sezónu v podobě půjčky 10 milionů EUR + opce na nákup ve výši 45 milionů EUR, do roku 2021 s možností prodloužení své půjčky. Juventus prodlužuje půjčku o 10 mil. Na další sezónu

Mezinárodní kariéra

Morata je vybrán s týmem Španělska do 17 let, aby se zúčastnil mistrovství světa v Nigérii . Zahrál tam čtyři zápasy a vstřelil dva góly. Španělsko v turnaji skončí na třetím místě.

Dále reprezentoval španělský tým do 19 let na Mezinárodním japonském turnaji a pomohl týmu skončit druhý.

Na mistrovství Evropy do 21 let 2013 , které se koná v Izraeli , Morata vstřelil tři góly a významně přispěl ke konečnému vítězství svého týmu.

Je členem předběžného seznamu 25 španělských hráčů vybraných na Euro 2016 a je součástí konečného seznamu 23 hráčů oznámeného dne31. května. V zápase druhé skupiny proti Turecku, které zvítězilo 3: 0, skóroval. Toto vítězství umožňuje Španělsku zajistit si kvalifikaci do 16. kola.

Je součástí seznamu 26 hráčů vypracovaného trenérem Luisem Enriquem na Euro 2020 .

Styl hry

Álvaro Morata je pohodlný hráč ve vzduchu a drží míč. Je vynikajícím zakončovatelem a vylepšuje útočnou hru svého týmu svou efektivitou před brankou. Je popisován jako „spojkový hráč“ , to znamená hráč, který v rozhodujících okamžicích skóroval.

Od své návštěvy v Itálii se Morata ukázal být mnohem kolektivnějším. Díky své kvalitě přihrávky je důležitý pro své spoluhráče. Španěl je na útočné frontě všestranný a je schopen občas opustit svoji pozici ve středu útočníka pro pozici křídla. Popisován jako „pracovitý pracovník , Morata neúnavně pracuje, aby byl na úrovni.

Statistika

Podrobné statistiky

Statistiky Álvaro Morata k 6. červenci 2021
Sezóna Klub Mistrovství Národní pohár (y) Superpohár Soutěž (y)
pevnina (y)
Další soutěže Španělsko Celkový
Divize M B Pd M B Pd M B Pd VS M B Pd VS M B Pd M B Pd M B Pd
2010-2011 Real Madrid Castilla 2ªB 26 14 1 - - - - - - - - - - BR 2 1 - - - - 28 15 1
2011-2012 Real Madrid Castilla 2ªB 33 15 4 - - - - - - - - - - BR 4 3 1 - - - 37 18 5
2012-2013 Real Madrid Castilla 18 12 4 - - - - - - - - - - - - - - - - - 18 12 4
Mezisoučet 77 41 9 - - - - - - - - - - - 6 4 1 - - - 83 45 10
2010-2011 skutečný Madrid Liga 1 0 0 1 0 0 - - - - - - - - - - - - - - 2 0 0
2011-2012 skutečný Madrid Liga 1 0 0 0 0 0 - - - - - - - - - - - - - - 1 0 0
2012-2013 skutečný Madrid Liga 12 2 1 2 0 1 - - - C1 1 0 1 - - - - - - - 15 2 3
2013-2014 skutečný Madrid Liga 23 8 0 6 0 2 - - - C1 5 1 1 - - - - - - - 34 9 3
Mezisoučet 37 10 1 9 0 3 - - - - 6 1 2 - - - - - - - 52 11 6
2014-2015 Juventus FC Série A 29 8 5 4 2 0 1 0 0 C1 12 5 0 - - - - 5 1 0 51 16 5
2015-2016 Juventus FC Série A 34 7 7 5 3 2 - - - C1 8 2 2 - - - - 8 5 1 55 17 12
Mezisoučet 63 15 12 9 5 2 1 0 0 - 20 7 2 - - - - 13 6 1 106 33 17
2016-2017 skutečný Madrid Liga 26 15 4 5 2 0 - - - C1 9 3 1 SU + CMC 1 + 2 0 0 7 3 1 50 23 6
Mezisoučet 26 15 4 5 2 0 - - - - 9 3 1 - 3 0 0 7 3 1 50 23 6
2017-2018 Chelsea fc Premier League 31 11 6 9 3 0 1 0 0 C1 7 1 0 - - - - 3 4 1 51 19 7
Mezisoučet 47 16 6 12 5 0 2 0 0 - 11 3 0 - - - - 7 4 1 79 28 7
2018-2019 Atlético de Madrid (půjčka) Liga 15 6 1 - - - - - - C1 2 0 0 - - - - 4 3 0 21 9 1
2019-2020 Atlético de Madrid (půjčka) Liga 34 12 2 - - - 2 1 1 C1 8 3 1 - - - - 2 1 0 46 17 4
Mezisoučet 49 18 3 - - - 2 1 1 - 10 3 1 - - - - 6 4 0 67 26 5
2020-2021 Juventus FC (půjčka) Série A 32 11 9 3 2 1 1 1 0 C1 8 6 1 - - - - 12 5 1 56 25 12
Mezisoučet 32 11 9 3 2 1 1 1 0 - 8 6 1 - - - - 12 5 1 56 25 12
Celkem za kariéru 331 126 44 38 14 6 6 2 1 - 64 23 7 - 9 4 1 45 22 4 493 191 63

Mezinárodní cíle

Seznam gólů ve výběru Álvaro Morata
00 Datováno Umístění Soutěž Výsledek Oponent Detail Sůl.
1 st 27. března 2015 Stadion Ramón Sánchez Pizjuán , Sevilla , Španělsko Kvalifikace na Euro 2016 V 1-0 Ukrajina Gól vstřelil po 28 minutách28. th pravé chodidlo 1 -0 3. kolo
2. místo 1 st June je 2016 Red Bull Arena , Wals-Siezenheim , Rakousko Přátelská hra V 6-1 Jižní Korea Gól vstřelen po 50 minutách50. tis hlavy 4 -0 9. th
3. kolo Gól vstřelil po 89 minutách89 th pravé chodidlo 6 -1
4. ročník 17. června 2016 Stade de Nice , Nice , Francie První kolo na Euro 2016 V 3-0 krocan Gól vstřelil po 34 minutách34 th hlavy 1 -0 11. th
5. th Gól vstřelen po 48 minutách48 th pravé chodidlo 3 -0
6. th 21. června 2016 Stadion v Bordeaux , Bordeaux , Francie P 2-1 Chorvatsko Gól vstřelen po 7 minutách7. th pravé chodidlo 0- 1 12. tis
7. th 5. září 2016 Stadion Reino de León , León , Španělsko Kvalifikace mistrovství světa 2018 V 8-0 Lichtenštejnsko Gól vstřelen po 82 minutách82. místo levé chodidlo 6 -0 15. th
8. th Gól vstřelen po 83 minutách83. kolo levé chodidlo 7 -0
9. th 7. června 2017 Stadion Nueva Condomina , Murcia , Španělsko Přátelská hra N 2-2 Kolumbie Gól vstřelen po 87 minutách87 tis hlavy 2 -2 20. tis
10. tis 2. září 2017 Stadion Santiago-Bernabéu , Madrid , Španělsko Kvalifikace mistrovství světa 2018 V 3-0 Itálie Gól vstřelil po 77 minutách77 tis levé chodidlo 3 -0 21. th
11. th 5. září 2017 Rheinpark Stadion , Vaduz , Lichtenštejnsko V 0-8 Lichtenštejnsko Gól vstřelen po 15 minutách15. th hlavy 0- 2 22 nd
12. tis Gól vstřelen po 54 minutách54 th pravé chodidlo 0- 6
13. ročník November 11 , je 2017 Stadion La Rosaleda , Malaga , Španělsko Přátelská hra V 5-0 Kostarika Gól vstřelen po 23 minutách23 rd levé chodidlo 2 -0 23 rd
14. ročník 26. března 2019 Stadion Ta 'Qali , Ħ'Attard , Malta Kvalifikace Euro 2020 V 0-2 Malta Gól vstřelen po 31 minutách31. th levé chodidlo 0- 1 29 th
15. th Gól vstřelen po 73 minutách73. kolo hlavy 0- 2
16 th 10. června 2019 Stadion Santiago-Bernabéu , Madrid , Španělsko V 3-0 Švédsko Gól vstřelen po 85 minutách85 tis pravá noha sp 2 -0 31. th
17 th 15. listopadu 2019 Stadion Ramón de Carranza , Cádiz , Španělsko V 7-0 Malta Gól vstřelen po 23 minutách23 rd pravé chodidlo 1 -0 32 nd
18. th 17. listopadu 2020 Olympijský stadion v Seville , Sevilla , Španělsko Group 4 v lize od UEFA národů League 2020-2021 V 6-0 Německo Gól vstřelil po 17 minutách17 th hlavy 1 -0 36 th
19. th 25. března 2021 Nový stadion v Los Cármenes , Granada , Španělsko Kvalifikace na mistrovství světa 2022 N 1-1 Řecko Gól vstřelen po 33 minutách33 th levé chodidlo 1 -0 37. ročník
20. tis 19. června 2021 Olympijský stadion v Seville , Sevilla , Španělsko První kolo na Euro 2020 N 1-1 Polsko Gól vstřelen po 25 minutách25. tis pravé chodidlo 1 -0 42. místo
21. th 28. června 2021 Parken Stadium , Kodaň , Dánsko Kolo 16 o Euro 2020 V 3-5 a.p. Chorvatsko Gól vstřelen po 100 minutách100 tis levé chodidlo 3- 4 44 th
22 nd 6. července 2021 Stadion Wembley , Londýn , Velká Británie Semi-final na Euro 2020 N 1-1 4-2 t.ab Itálie Gól vstřelil po 80 minutách80 tis levé chodidlo 1 1 46 th

Ocenění

Kolektivní ocenění Álvara Moraty (18 titulů)
Real Madrid Castilla (1) Real Madrid CF (8) Juventus FC (6) Chelsea FC (1) Club Atlético de Madrid Španělsko národní tým (2)

Osobní rozdíly

Soukromý život

The 9. prosince 2016, během magické show navrhuje Alici Campellové, italské modelce, kterou potkal během svého působení v Juventusu a se kterou má vztah od rokubřezna 2016. Vzali se dál17. června 2017v Benátkách . The29. července 2018, na svém účtu Instagram, Alvaro oznamuje narození svých dvojčat, Alessandra a Leonarda. 29. září 2020, opět na svém účtu Instagram, oznámil narození jejich třetího dítěte, Edoarda.

Poznámky a odkazy

2. Un año inolvidable para Morata (Nezapomenutelný rok pro Moratu) ; Real Madrid oficiální internetové stránky, 7. prosince 2009 (es)
  3. Una generación para la historia (generace, která se zapsala do historie) ; Marca , 26. června 2010 (es)
  4. El Alcorcón cae ante un buen Real Madrid Castilla (Alcorcón prohrává proti dobré Real Madrid Castilla) ; Marca , 15. srpna 2010 (es)
  5. 3–2: Primeros tres puntos para el Castilla (3–2: První tři body pro Kastilu) ; Real Madrid oficiální internetové stránky, 29. srpna 2010 (es)
  6. Madrid získal triumf v Zaragoze ; ESPNsoccernet , 12. prosince 2010
  7. „Žádné tengo esperanzas de que mate a delantero“ („Nemám žádné naděje na podepsání nového útočníka“) ; Diario AS 15. ledna 2011 (es)
  8. Especial Real Madrid: Estas son las joyas de La Fábrica představil Premier (speciální Real Madrid: Jedná se o klenoty „La Fábrica“ pronásledované Premier League) ; Goal.com 5. února 2011 (es)
  9. Morata dělá hattrick v el 7-1 del Castilla (Morata dělá hattrick v Castilla 7-1) ; Marca , 13. února 2011 (es)
  10. Morata 5 let v Juve (vypnuto)
  11. (it) Álvaro Borja Martín Morata - Profil - Myjuve.it
  12. (it) Álvaro Borja Martín Morata - Gol Segnati: Celkem - Myjuve.it
  13. „  Juve dethrones Real  “ , na lequipe.fr ,13. května 2015
  14. „  Alvaro Morata (Juventus) chybí měsíc  “ (přístup k 15. září 2015 )
  15. „  Chelsea formalizuje příchod Alvara Moraty na 5 let  “ , dne 7sur7.be ,21. července 2017(zpřístupněno 5. srpna 2020 ) .
  16. (it) Juventus.com , „  Bentornato, Alvaro! - Juventus  ” , na Juventus.com (přístup 22. září 2020 )
  17. Convocatoria Torneo Internacional de Japón Sub-19 (vyvolání japonského mezinárodního turnaje do 19 let) ; RFEF , 07.8.2010 (es)
  18. „  Diego Costa chybí v předběžném předběžném seznamu Španělska  “ , na lequipe.fr , L'Équipe ,17. května 2016
  19. „  Španělsko: Isco a Saul Niguez se zbavili eura  “ , na lequipe.fr , L'Équipe ,31. května 2016
  20. UEFA.com , „  Nolito-Morata, pozor! - UEFA EURO - News - UEFA.com  ” , na UEFA.com (přístup 19. června 2016 )
  21. „  Španělsko s Aymeric Laporte, ale bez Sergia Ramose na Euro 2021  “ , na lequipe.fr , L'Équipe ,24. května 2021.
  22. „  Alvaro Morata, matador, který vylepšuje Rojitu  “ , na mikechiavaroli.ch ,11. června 2013(zpřístupněno 8. května 2015 )
  23. „  Morata, archetyp spojkového hráče  “ , na ultimodiez.net ,4. dubna 2016
  24. Benjamin Mondon, „  Real Madrid: tito temní Merengue  “ , na papinade.com ,14. dubna 2014(zpřístupněno 30. dubna 2016 )