Místa) Finále na olympijském stadionu v Mnichově ( Německo )
Účastníci 36 evropských klubů, 32 z 16. kola

Finalista AC Milán
Cíle 215
Nejlepší střelec Romário (7)

Navigace

UEFA Champions League 1992-1993 je 38 th  vydání Ligy mistrů UEFA , sportovní nejprestižnější klubové soutěže pořádané UEFA (UEFA). Toto vydání poháru klubů evropských fotbalových mistrů je první, o které se bojuje pod názvem „Liga mistrů“. Počet účastníků je o něco vyšší než v předchozích vydáních, zejména kvůli rostoucímu počtu přidružených členů UEFA po demontáži Svazu sovětských socialistických republik v sezóně 1991-1992. Zúčastnit se může pouze šampion každé země. Obhájce titulu FC Barcelona byl vyřazen v 16. kole ruským klubem CSKA Moskva , a proto nehrál ve skupinové fázi (na čtvrtfinále).

Konečný se hrálo na Olympijském stadiónu v Mnichově dne26. května 1993mezi Olympique de Marseille a AC Milán a vidí vítězství Phocéens na skóre 1: 0. Je to poprvé, co francouzský klub vyhrál Ligu mistrů.

Toto vydání je poznamenáno vzhledem hymny a logem. Hymnus , klidný Tony Britten , je uspořádání píseň od Korunovační hymny složil Georg Friedrich Handel . Logo s názvem Starball je tvořeno osmi černými hvězdami tvořícími míč, představující osm klubů, které jsou poté přítomny během skupinové fáze. Důraz je kladen na skupinovou fázi; hymna nezní během finále a během vyřazovacích kol (bude to až v letech 1994-1995).

Formát

Formát testovaný během Mistrovství Evropy klubů mistrů v letech 1991-1992 byl pro toto vydání zachován:

Účastníci

Rozpad Svazu sovětských socialistických republik dne26. prosince 1991a nezávislost mnoha bývalých sovětských republik zvýší počet přidružených členů UEFA, a tím i počet potenciálních účastníků stěžejní soutěže sdružení. Během sezóny 1992-1993 bylo tak poprvé v Lize mistrů zastoupeno několik národů bývalého SSSR: Ukrajina, Estonsko, Lotyšsko, Litva a Rusko.

Poprvé v soutěži jsou také zastoupeny tři další národy. Toto je Slovinsko, od té doby samostatná země25. června 1991z Faerských ostrovů, jejichž fotbalová federace je od té doby přidružena k UEFA April 18 , 1990,a Izrael, který přešel z Asijské fotbalové konfederace (AFC) do UEFA.

Naproti tomu se bojovníci Albánie a Jugoslávie kvůli konfliktu na Balkáně nemohou vyrovnat .

Počet účastníků nikdy nepřesáhl 33, pro toto vydání 1992-1993 je to 36, což vyžaduje ustavení předkola ke snížení počtu týmů v hlavním losování na 32.

Předkolo 19. srpna 2. září 8
16. kolo 15. července 16. září 30. září 32 (4 + 28)

Předkolo

Pořadí stanoví UEFA na základě koeficientů zemí a klubů za posledních pět let, bez ohledu na výsledky předkola. Osm týmů s nejnižším hodnocením hraje toto předkolo, zatímco dalších 28 jde přímo do hlavního losování 32 týmů.

První zápasy na noze se konají 19. srpna 1992 a zápasy na zadní straně 2. září 1992.

Tým 1 Výsledek Tým 2 Jít Vrátit se
Shelbourne fc 1 - 2 Tavria Simferopol 0 - 0 1 - 2
Valletta FC 1 - 3 Maccabi Tel Aviv 1 - 2 0 - 1
KÍ Klaksvík 1 - 6 Skonto Riga 1 - 3 0 - 3
NK Olimpija Ljubljana 5 - 0 FC Norma Tallinn 3 : 0 2 - 0

16. kolo

Losování se koná 15. července 1992 v Ženevě . UEFA používá k označení nasazení částku mezi koeficientem UEFA klubu a asociačním koeficientem UEFA za posledních pět let, s výjimkou výsledků předběžných kol.

Po vítězství v první etapě 3: 0 prohráli VfB Stuttgart 16. kolo druhého kola 4: 1 s Leedsem  ; díky pravidlu gólů venku se německý klub kvalifikuje. VfB Stuttgart nicméně během tohoto zápasu postavil na hřiště 4 zahraniční hráče, zatímco předpisy v té době povolovaly maximálně tři. UEFA proto dává Leedsu United vítězný zápas na zeleném koberci se skóre 3: 0; oba týmy jsou tedy na celé dva zápasy dokonale svázané. Při rozhodování mezi Stuttgartem a Leedsem se proto hraje podpůrný zápas, který se hraje v Barceloně .

Označení semen (v závorkách, koeficienty používané UEFA)
Slovan Bratislava 1,777 Tavria Simferopol 0,000

První zápasy se konají 16. září 1992 a odvety 30. září 1992.

16. kolo

Losování se koná 2. října 1992 v Ženevě . UEFA používá k označení nasazení částku mezi koeficientem UEFA klubu a asociačním koeficientem UEFA za posledních pět let, s výjimkou výsledků předběžných kol. Den po této remíze VfB Stuttgart, který se kvalifikoval, viděl, že jejich zpáteční zápas byl zrušen UEFA; Leeds United , který nakonec konfrontaci vyhraje, nahradí Stuttgart, který byl vylosován proti Rangers . V důsledku tohoto rozhodnutí došlo ke střetu dvou neosiv (Leeds a Rangers), zatímco Rumuni z Dinama Bukurešť se cítili zarmouceni; ve skutečnosti, i když by byli nasazeni, kdyby k losování došlo po tomto rozhodnutí, losování jim dává jako soupeře tým s nejlepším koeficientem a jedním z největších favoritů soutěže, olympijským z Marseille .

Lech Poznaň 2339 Slovan Bratislava 1,777

První zápasy na noze se uskuteční 21. října 1992 a zápasy na zadní straně 4. listopadu 1992.

Obhájce titulu FC Barcelona je vyřazen v 16. kole ruským klubem CSKA Moskva , který v druhém zápase porazil Blaugranu na trávníku (3: 2). Moskovčané tento výkon později nepotvrdí tím, že v příštím kole nevyhrají ve svém bazénu žádný zápas.

Skupinová fáze

Losování se koná 6. listopadu 1992 v Ženevě . Je to integrální.

Dny zápasu jsou stanoveny na 25. listopadu 1992, 9. prosince 1992, 3. března 1993, 7. dubna 1993 a 21. dubna 1993.

Legenda

Skupina A

Hodnocení
Hodnost tým Body J G NE P Bp Před naším letopočtem Rozdíl Výsledky (▼ dom., ► ext.)
20  h  30
Sauzée Gól vstřelen po 4 minutách4 th ( pero. )
3. den
March 3 , 1993 o CSKA Moskva 1 - 1 Olympic Marseille Olympijský stadion , Berlín
20  h  30
Faizulin Gól vstřelen po 55 minutách55 th ( 0 - 1 ) Pelé Gól vstřelil po 27 minutách27. tis Diváci: 20 000
Rozhodčí: Fabio Baldas
Zpráva
March 3 , 1993 o FC Bruggy 1 - 1 Rangers FC Stadion Jan Breydel , Bruggy
20  h  30
Dziubiński Gól vstřelen po 44 minutách44 tis ( 1 - 0 ) Huistra Gól vstřelil po 72 minutách72 e Diváci: 19 000
Rozhodčí: Antonio Martín Navarrete (hu)
Zpráva
4. den
17. března 1993 Olympic Marseille 6 - 0 CSKA Moskva Stade Velodrome , Marseille
20  h  30
Sauzée Gól vstřelen po 4 minutách4 e ( Pen. ) Gól vstřelil po 34 minutách34 e Gól vstřelen po 48 minutách 48 e
20  h  30
Sauzée Gól vstřelil po 18 minutách18. th ( 1 - 0 ) Poslední Gól vstřelen po 52 minutách52 nd Diváci: 40 000
Rozhodčí: Mario van der Ende
Zpráva
7. dubna 1993 CSKA Moskva 1 - 2 FC Bruggy Olympijský stadion , Berlín
20  h  30
Sergejev Gól vstřelil po 18 minutách18. th ( 1 - 1 ) Schaessens Gól vstřelil po 43 minutách43 e
Verheyen Gól vstřelil po 83 minutách83 e
Diváci: 2 500
Arbitráž: Angelo Amendolia
Zpráva
6. den
April 21 , 1993 o FC Bruggy 0 - 1 Olympic Marseille Stadion Jan Breydel , Bruggy

20  h  30
van Basten Gól vstřelen po 33 minutách33 e Gól vstřelen po 53 minutách 53 e ( Pen. ) Gól vstřelil po 61 minutách61 e Gól vstřelil po 62 minutách 62 e ( 1 - 0 ) Diváci: 61 000
Rozhodčí: Frans van den Wijngaert
Zpráva
25. listopadu 1992 FC Porto 2 - 2 PSV Eindhoven Estádio das Antas , Porto
20  h  30
Magalhaes Gól vstřelil po 35 minutách35. th
Zé Carlos  (en) Gól vstřelen po 75 minutách75 th
( 1 - 1 ) Romário Gól vstřelil po 43 minutách43 e Gól vstřelen po 60 minutách 60 th Diváci: 50 000
Zpráva
Den 2
9. prosince 1992 IFK Göteborg 1: 0 FC Porto Ullevi , Göteborg
20  h  30
P. Eriksson  (v) Gól vstřelen po 87 minutách87 th ( 0 - 0 ) Diváků: 22 303 Rozhodoval
: Jozef Marko
Zpráva
9. prosince 1992 PSV Eindhoven 1 - 2 AC Milán Philips Stadion , Eindhoven
20  h  30
Romário Gól vstřelen po 66 minutách66 tis ( 0 - 1 ) Rijkaard Gól vstřelil po 19 minutách19 th
20  h  30
Numan Gól vstřelen po 7 minutách7 th ( 1 - 3 ) Nilsson Gól vstřelil po 19 minutách19 th
20  h  30
( 0 - 0 ) Zé Carlos  (en) Gól vstřelil po 77 minutách77 th ( pen. ) Diváci: 25 750
Rozhodčí: Leslie Mottram
Zpráva
6. den
April 21 , 1993 o AC Milán 2 - 0 PSV Eindhoven Stadion Giuseppe Meazza , Milán
20  h  30
Simone Gól vstřelen po 5 minutách5 th Gól vstřelil po 18 minutách 18 th ( 2 - 0 ) Diváci: 56 682

Finále

Konečný se hraje v Německu na olympijském stadionu v Mnichově dne26. května 1993. Olympique de Marseille hraje druhé finále v této soutěži poté, co prohrál v roce 1991 na penaltách proti bělehradské červené hvězdě v Bari . AC Milán je v šestém finále, jehož poslední úspěch sahá až do roku 1990 .

Tento zápas znamená setkání mezi útočníkem Jean-Pierre Papinem a OM, rok po odchodu mezinárodního útočníka do AC Milán. Marcel Desailly se k němu přidá o pět měsíců později v Rossoneri .

26. května 1993 Olympic Marseille 1: 0 AC Milán Olympiastadion , Mnichov
20  h  15
( Rozhodující přihrávkaPelé ) Boli Gól vstřelil po 43 minutách43 rd ( 1 - 0 ) Diváci: 64 400
Rozhodčí: Kurt Röthlisberger Fotografie zápasu
Zpráva
Sada levé paže tři modré levé ramenní pruhy.png Tělo stavebnice tři modré levé ramenní pruhy.png Sada pravá paže.png Kraťasy tři modré pravé pruhy.png Kit ponožky.png Marseilles Souprava levé pruhy černé pruhy.png Body kit blackstripes.png Sada pravých ramen černé pruhy.png Kit shorts.png Ponožky 3 pruhy červené.png Milán