1 Oficiální národní a mezinárodní soutěže.
2 oficiální zápasy (včetně přátelských zápasů ověřených FIFA).
Poslední aktualizace: 21. června 2021

Mário Figueira Fernandes (v ruštině  : Марио Фигейра Фернандес ), narozen dne19. září 1990v São Caetano do Sul v Brazílii , je brazilský naturalizovaný ruský fotbalista , který v současnosti hraje za klub CSKA Moskva . S výškou 1,87 m může hrát pozici pravého nebo bočního záložníka.

Spolu s Igorem Tchislenkem ( 1962 , 1966 ) a Denisem Čerysevem ( 2018 ) je jediným ruským hráčem, který ve čtvrtfinále mistrovství světa FIFA vstřelil branku .

Kariéra

V klubu

At Grêmio (2009-2012)

Je zakoupen v března 2009do svého prvního klubu, São Caetano , od Grêmio za částku kolem 500 000 eur. Podepisuje tam smlouvu až doBřezen 2014.

Několik dní po podepsání smlouvy s jeho novým klubem je brazilská policie povolána, aby ho hledala poté, co zmizel. Byl nalezen o několik dní později ve státě São Paulo poté, co záhadně vybral peníze v několika velkých brazilských městech, včetně Londriny , Porto Alegre a Florianópolis .

The 28. června 2009, hrál svůj první profesionální zápas s Grêmiem proti SC Recife . 25. září 2011 vstřelil první gól ve své kariéře a otevřel skóre (0-1) v zápase venku proti Avaí (1-2). O měsíc později, 30. října 2011 , v domácím zápase proti Fluminense , si připsal dvě asistence (pro Andrého Limu a pro Douglase ), což umožnilo jeho týmu vedenému vládnoucími brazilskými mistry 2: 0 , aby konečně vyhrál zápas s skóre 4 góly na 2. Tyto skvělé výkony spojené s jeho impozantními obrannými vlastnostmi mu umožnily být zvolen nejlepším obrancem brazilského šampionátu v roce 2011. Jeho výkony tak přilákaly velké evropské kluby. vdubna 2012, byl přijat do CSM Moskva za 15 mil. EUR .

V CSKA Moskva (od roku 2012)

21. července 2012 hrál svůj první zápas s moskevským klubem. O dva týdny později, 4. srpna 2012 , vynesl s klubem první rozhodující přihrávku za gól Keisukeho Hondy při domácí prohře 1-3 s Zenithem v Petrohradu .

Zranění kolena mu brání hrát v prvních čtyřech měsících sezóny 2013-2014  (v) .

Ten vstřelil svůj první gól s klubem dne 2. března 2014 , otevření skóre proti Sokol Saratov v 16. kole na 2013-2014 ruského fotbale .

Během léta 2015, je klíčovým hráčem v třetím kvalifikačním kole z UEFA Champions 2015-2016 , ve kterém CSKA čelí AC Sparta Praha na oplátku, po remíze (2-2) doma, on simuloval pád během pryč druhá noha, zatímco týmy byly po šedesáti čtyřech minutách hry krk na krku (2-2), rozhodčí Paolo Mazzoleni  (v) , oklamal, poté vyloučil Marka Matějovského . Snížena na deset posledních třiceti minutách hry, Rudi nakonec bezva 76 th minut za CSKA Moskva přístupových hrází čelit Sporting Lisabon . Ruský deník Kommersant popisuje svůj čin jako „důležitou hru“. Zatímco český tisk prohlašuje, že Matějovského chyba si rozhodně červenou kartu nezasloužila a Fernandesovi velmi chyběla fair play .

Mário Fernandes dostává jedinou červenou kartu své kariéry20. září 2015, za faul na Rouslana Moukhametchina během zápasu venku proti Mordovia Saransk (4-6). Tento zápas je bezpochyby jedním z nejneuvěřitelnějších, které Armeytsy musel dodat, protože se snížil na 10 a v poločase vedl 3: 0, dokázali úplně zvrátit situaci ve druhé polovině tím, že za 38 minut dali 6 gólů připouští jen jeden.

29. června 2017 prodloužil smlouvu s klubem na pět let.

27. července 2018 vyhrál svůj druhý ruský Superpohár s klubem proti Lokomotivu Moskva . Je zapojen do jediného branku hry (předposlední přihrávka), který umožní CSKA Moskva vyhrát v prodloužení.

Dne 31. července 2018 , pověsti oznámil odchod do Španělska na Atlético Madrid a Villarreal .

Při výběru

Se Seleção (2011-2014)

V září 2011 ho trenér Mano Menezes povolal s brazilským výběrem do Superclásico de las Américas proti Argentině . Na první etapu nastoupil v Buenos Aires , kde strávil celý zápas na lavičce, ale odmítá se vrátit zápas v Belém s odvoláním na osobní problémy. On není na seznamu 23 hráčů vybraných od Luiz Felipe Scolari konkurovat na Světovém poháru 2014 . Vyznamenání svého jediného výběru s brazilským týmem v přátelském utkání proti Japonsku (4: 0), kde se vrací na hřiště hrát druhou polovinu a nahradil Danila . Dne 18. listopadu 2014 voskoval lavičku pro Seleçao naposledy v kariéře, během přátelského utkání proti Rakousku.

Se Sbornaïa (od roku 2016)

The 13. července 2016, Fernandes získává ruské občanství oukézou od prezidenta Ruské federace Vladimira Poutina, který mu umožňuje být povolán, aby reprezentoval výběr země, ve které se vyvíjí od roku 2012, když v brazilském dresu neohrál žádný oficiální zápas.

Mário Fernandes se poprvé objevil na lavičce Sbornaïa 24. března 2017 na stadionu FK Krasnodar během přátelského utkání proti Pobřeží slonoviny (porážka 0: 2), do kterého se nevrátil. Dlouho zraněný v nose (který ho během oficiálních vystoupení v CSKA Moskva donutil nosit masku), nemohl před zápasem hrát za svou adoptivní vlast.7. října 2017, Když ruský trenér Stanislav Cherchesov se dostat na pole na 64 -tého minutu v přátelském utkání proti Jižní Koreji (4-2) v zahradě VEB aréně (stadion CSKA Moskva). Znovu zraněný, tentokrát do stehna , se nemůže účastnit přípravných zápasů proti svému bývalému národnímu týmu (porážka 0-3),23. březnaa proti Francii (porážka 1-3), 27. března.

The 3. června 2018, Stanislav Tchetchessov oznamuje, že je součástí seznamu 23 hráčů vybraných na mistrovství světa 2018 na ruské půdě. On měl jeho první funkční období s Sbornaïa na14. června 2018v úvodním zápase proti Saúdské Arábii (vítězství 5: 0), který odehrál naplno. O 5 dní později nastoupil znovu proti Egyptu (vítězství 3: 1), kde si připsal asistenci (první ve výběru) na druhý ruský gól, který skóroval Denis Cheryshev . Non-spočívající v posledním zápase skupiny proti Uruguayi , Tchertchessov upřednostňujících Igor Smolnikov , nakonec vstoupil do pole na 38 -tého minutu (nahrazující Cheryshev), hned poté, co se děje vyloučit pro příjem druhého žlutou kartu . Sníženo na deset, Rusko nakonec prohraje zápas 3 góly na 0. Kvalifikace pro vyřazovací fázi mistrovství světa, poprvé od rozpadu Sovětského svazu , Rusko vítězí nad Španělskem v 16. kole díky vítězství o pokutách . 7. července 2018 proto Rusko čelí ve čtvrtfinále Chorvatsku (obránci Dánska ) na stadionu Ficht v Soči . Stala nesporným Držák na pozici pravého zad, Fernandes se účastní všech setkání, během něhož Rusko otevřel skóre tím Denis Čeryšev 31 th minut, a teprve poté vyrovnal pár minut později hlavou ze strany Andrej Kramarić . Po bezgólovém druhém poločase jde zápas do prodloužení. Obecný nedorozumění v ruské obrany, což Chorvatsko, aby se ujala vedení ve 101. ročníku minutu. Mário Fernandes, vinným ve druhém chorvatském branku dohání v druhé polovině roku přesčasů, posílání míč do klecí Danijel Subasic do 115 th minutu na volný kop výstřelu spoluhráče s klubem a země, Alan Dzagojev . Třetí Rus (po Smolov a Dzagoev) střílet trest během penaltového rozstřelu, se mu nepodařilo rámu svou ránu, čímž ztrácí Rusko před branami semifinále (a vrchol nikdy dosaženo od roku 1966 ). Dobré výkony ruského týmu (nečekané před soutěží), který dosáhl svého nejlepšího běhu na mistrovství světa , mu však vynesly čest být vyznamenán Vladimírem Poutinem .

Statistika

Všeobecné

Statistiky Mário Fernandes k 16. květnu 2021
Sezóna Klub Mistrovství Národní pohár (y) Soutěž (y)

Seznam gólů ve výběru Mário Fernandes
00 Datováno Umístění Soutěž Výsledek Oponent Detail Sůl.
1 st July 7 , je 2018 Olympijský stadion Ficht , Adler , Rusko Čtvrtfinále ze Světového poháru 2018 N 2-2 3-4 t.ab Chorvatsko Gól vstřelen po 115 minutách115 tis hlavy 2 -2 10. tis
2. místo September 9 , je 2019 Arena Baltika , Kaliningrad , Rusko Kvalifikace Euro 2020 V 1-0 Kazachstán Gól vstřelil po 89 minutách89 th hlavy 1 -0 20. tis

Soukromý život

Jeho otec je trenérem futsalu a svou kariéru zahájil ve sportu, když ho jeho strýc Sergio vzal, aby viděl jeho bratrance. Plachý od přírody se bál hrát, ale jeho strýc, který ucítil potenciál v něm, stejně jako v jeho bratru Jonatasovi, ho přesvědčil, aby hrál za klub SERC Santa Maria, ve svém rodném městě.

Po podpisu své první profesionální smlouvy, která ho přinutila přestěhovat se, bylo pro něj těžké přizpůsobit se jeho novému životu a upadl do deprese . Poté se uchýlil ke svému strýci a policie ho našla více než 1100 kilometrů od Porto Alegre , vyčerpaného a hladového. V pozdějším rozhovoru řekne: „Jen jsem chtěl jít domů, tak jsem na pár dní odešel. Proč jsem klubu nic neřekl? Upřímně řečeno, nechci o tomto tématu mluvit. Ale řeknu jednu věc: není to vtipné “. Jako příklad však uvedl případ Jesúse Navase , který pojednává o stesku po domově, kterým mohou fotbalisté trpět na začátku své kariéry. Po této epizodě byl Mário hospitalizován asi 30 dní a podstoupil psychoterapii, aby vyléčil jeho depresi, takže to nemělo vliv na jeho sportovní výkon.

Poznámky a odkazy

1. (in) „  Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku  “ [PDF] , na FIFA.com , Fédération Internationale de Football Association4. června 2018(zpřístupněno 6. srpna 2018 )
  4. (in) „  AVAÍ FC (SC) - Grêmio Foot-Ball Porto Alegrense, 25. září 2011 - Campeonato Brasileiro Serie A - Zápasový list  “ na www.transfermarkt.com (přístup 5. října 2018 )
  5. (in) „  Grêmio Foot-Ball Porto Alegrense - Clube de Regatas do Flamengo, 30. října 2011 - Campeonato Brasileiro Serie A - Zápasový list  “ na www.transfermarkt.com (přístup 5. října 2018 )
  7. (in) „  CSKA Moskva - FC Rostov, 21. července 2012 - Premier Liga - Zápasový list  “ na www.transfermarkt.com
  8. (in) „  Mário Fernandes - nejvíce branková účast v jednom zápase  “ na www.transfermarkt.com (přístup 5. října 2018 )
  9. (in) „  CSKA Moskva - Zenit Petrohrad, 4. srpna 2012 - Premier Liga - zápasový list  “ na www.transfermarkt.com (přístup 5. října 2018 )
  10. (in) „  CSKA Moskva - Sokol Saratov, 2. března 2014 - Ruský pohár - zápasový list  “ na www.transfermarkt.com (přístup 5. října 2018 )
  11. (in) „  CSKA Moskva - AC Sparta Praha, 28. července 2015 - Kvalifikační kolo Ligy mistrů UEFA - Zápasový list  “ na www.transfermarkt.com (přístup 7. října 2018 )
  12. (cs) „  Dal zase gól, ale nestačilo to. Zklamaní je vždy, hlesl Krejčí  ” , na fotbal.idnes.cz ,5. srpna 2015(zpřístupněno 7. října 2018 )
  13. (in) „  Mário Fernandes - Podrobná data o lince (Podrobné zobrazení)  “ na www.transfermarkt.com (přístup 5. října 2018 )
  14. (in) "  CSKA vrací k vítězství 6-4 vs Mordovia v ruské lize  " na eu.usatoday.com ,20. září 2015(zpřístupněno 5. října 2018 )
  15. (in) „  Mordovia Saransk - CSKA Moskva, 20. září 2015 - Premier Liga - Zápasový list  “ na www.transfermarkt.com (přístup 5. října 2018 )
  16. (ru) «  Марио Фернандес в ПФК ЦСКА до 2022 года!  » , Na www.pfc-cska.com ,29. června 2017(zpřístupněno 7. října 2018 )
  17. „  Mário Fernandes se prodlužuje v CSKA Moskva do roku 2022  “ , na lequipe.fr ,29. června 2017(zpřístupněno 7. října 2018 )
  18. (ru) „  ЦСКА договаривается о продаже Марио Фернандеса в Испанию. То известно?  » , Na sport24.ru ,31. července 2018(zpřístupněno 7. října 2018 )
  20. (in) „  Argentina - Brazílie, 15. září 2011 - mezinárodní přátelské zápasy - Zápasový list  “ na www.transfermarkt.com (přístup 5. října 2018 )
  21. (in) „  Brazílie - Japonsko, 14. října 2014 - Mezinárodní přátelské zápasy - Zápasový list  “ na www.transfermarkt.com (přístup 5. října 2018 )
  22. (in) „  Rakousko - Brazílie, 18. listopadu 2014 - Mezinárodní přátelské zápasy - Zápasový list  “ na www.transfermarkt.com (přístup dne 6. srpna 2018 )
  24. (in) „  Rusko - Pobřeží slonoviny, 24. března 2017 - Mezinárodní přátelské zápasy - Zápasový list  “ na www.transfermarkt.com (přístup 6. října 2018 )
  25. (in) „  Rusko - Jižní Korea, 7. října 2017 - mezinárodní přátelské zápasy - zápasový list  “ na www.transfermarkt.com (přístup dne 7. října 2018 )
  26. (in) „  Rusko - Brazílie, 23. března 2018 - Mezinárodní přátelské zápasy - Zápasový list  “ na www.transfermarkt.com (přístup dne 7. října 2018 )
  27. (in) „  Rusko - Francie, 27. března 2018 - Mezinárodní přátelské zápasy - Zápasový list  “ , www.transfermarkt.com (přístup dne 7. října 2018 )
  28. Lassaad Ben Ahmed, „  Foot / CM2018 / Rusko: Trenér Stanislav Tchertchessov oznamuje seznam 23  “ , na www.aa.com ,3. června 2018(zpřístupněno 7. října 2018 )
  29. (in) „  Rusko - Saúdská Arábie, 14. června 2018 - Mistrovství světa 2018 - Zápasový list  “ na www.transfermarkt.com (přístup dne 7. října 2018 )
  30. (in) „  Rusko - Egypt, 19. června 2018 - Mistrovství světa 2018 - Zápasový list  “ na www.transfermarkt.com (přístup dne 7. října 2018 )
  31. (in) „  Uruguay - Rusko, 25. června 2018 - Mistrovství světa 2018 - Zápasový list  “ na www.transfermarkt.com (přístup dne 7. října 2018 )
  32. (in) „  Španělsko - Rusko, 1. července 2018 - Mistrovství světa 2018 - Zápasový list  “ na www.transfermarkt.com (přístup 7. října 2018 )
  33. (in) „  Rusko - Chorvatsko, 7. července 2018 - Mistrovství světa 2018 - Zápasový list  “ na www.transfermarkt.com (přístup 7. srpna 2018 )
  34. Redakce , „  Rusko: Vladimír Putin zdobil výběr po svém dobrém mistrovství světa  “, TEAM ,29. července 2018( číst online , konzultováno 29. července 2018 )
  35. (ru) Gleb Chernyavsky a Victoria Mazyar, „  Марио Фернандес:“ Маску Зорро храню дома. Могу одолжить »  » , na sports.ru ,22. září 2013(zpřístupněno 7. října 2018 )
  36. (in) Alex Shabaldin, „  Kdo je Mario Fernandes? Ruská hvězda brazilského mistrovství světa, která překonala depresi a urazila Real Madrid  “ , na www.goal.com ,9. července 2018(zpřístupněno 7. října 2018 )