Ocenění
Další tituly Švýcarsko (3)
Více medailistů Švýcarsko (6)

Navigace

Na sjezd na lyžích akce na základě 1972 ZOH v Sapporu také počítá jako mistrovství světa a bylo sporné od 5 do13. února 1972.

První zimní olympijské hry pořádané na asijském kontinentu nabízejí překvapivé výsledky s úspěchy Marie-Thérèse Nadig a Francisco Fernandez-Ochoa a neúspěchy francouzských a rakouských týmů (žádná zlatá medaile). Švýcarsko je velkým vítězem se třemi olympijských zlatých, 2 stříbra a 1 bronz.

Olympijské hry začínají šokem: vyloučením profesionála Karla Schranze , velkého favorita sjezdu. Avery Brundage , prezident Mezinárodního olympijského výboru a přísný odpůrce profesionality, obviňuje Karla Schranze z pobírání platu od jeho výrobce lyží. Karl Schranz opouští Sapporo a triumfálně ho vítá v Rakousku a poté ukončí svou nesmírnou kariéru.

Švýcarka Marie-Thérèse Nadigová (18), která byla před olympijskými hrami téměř neznámá, dosáhla senzačního dvojnásobku ve sjezdu i v obřím pokaždé před rakouskou favoritkou Annemarie Pröll .

Dvojici ve sjezdu podepsali Švýcar Bernhard Russi a Roland Collombin . S titulem mistra světa (1970) a olympijským titulem (1972) se Bernhard Russi připojil k Zeno Colò , Toni Sailer a Jean-Claude Killy na seznamu sjezdů.

Gustavo Thöni je jedním z mála oblíbených, který obhájil svou hodnost. Ital vyhrál obří a stříbrnou medaili ve slalomu stejně jako FIS v kombinaci .

Francisco Fernandez-Ochoa porazil ve slalomu bratrance Gustava a Rolanda Thöniho a k překvapení všech získal olympijský titul. Paquito uděluje Španělsku první zlatou medaili na zimních olympijských hrách.

Ztráta zranění Patricka Russela , Françoise Macchiho a Jacqueline Rouvierové přinesla francouzskému týmu pouze 2 medaile: Danielle Debernardová (17 a půl letá) a Florence Steurerová se umístila na druhém a třetím místě ve slalomu za Američankou Barbarou Cochranovou . Olympijské hry v Sapporu znamenají konec období euforie pro francouzské lyžování.

Pódia

Muži

Zkoušky Zlatá medaile. Svg Zlato Stříbrná medaile.svg stříbrný Bronzová medaile.svg Bronz