Kit levé rameno.png Vietnam home body kit 2009.png Sada pravá paže.png Kit shorts.png Kit ponožky.png Rezidence Kit levé rameno.png Body kit vietnamaway2009.png Sada pravá paže.png Kit shorts.png Kit ponožky.png Mimo

Třetí kolo kvalifikace o asijskou zónu mistrovství světa ve fotbale 2022

Vietnam Fotbalový tým je výběr nejlepších vietnamských hráčů pod záštitou vietnamské fotbalové federace .

Příběh

Před sjednoceným Vietnamem

Když byl Vietnam rozdělen do dvou odlišných entit, byly vytvořeny dva národní týmy: severní a jižní . Mezi lety 1956 a 1966 hrál severní tým téměř jen zápasy proti komunistickým zemím, zatímco jižní tým se zúčastnil prvních dvou pohárů Asijských národů . Jižní Vietnam hrál svůj poslední zápas v roce 1975, ale smířený tým začal hrát až v roce 1991 .

Počátky současného Vietnamu

Vietnam fotbalová federace ( Liên Đoàn Bong Dja Việt Nam ) byl založen v roce 1962 . To je přidružené k FIFA a AFC od roku 1964 . První oficiální zápas vietnamského fotbalového týmu ( Đội tuyển bóng đá quốc gia Việt Nam ) se hrál venku dne26. listopadu 1991proti Filipínám zápas, který všude skončil skóre 2 góly.

Od roku 1991 do roku 1998

Pro mistrovství světa ve fotbale 1994 , Vietnamci tým poražen v 1 prvním  kole kvalifikace od Severní Koreje , Singapuru , v Indonésii a Kataru . Pro Světovém poháru 1998 , bojovala v 1. prvním  kole play-off od Číny , v Tádžikistánu a Turkmenistánu . Jedna z největších porážek Vietnamu byla zaznamenána v Kuala Lumpur ( Malajsie ) proti Zimbabwe ,26. února 1997, které skončilo skóre 6: 0 pro Zimbabwany. Vietnamský tým byl finalistou fotbalového mistrovství jihovýchodní Asie, které zorganizoval v roce 1998 , porazil Singapur 1: 0.

Od roku 1998 do roku 2007

Vietnam je největší vítězství bylo zaznamenáno v Ho Chi Minh City na23. ledna 2000, proti Guamu , který skončil s konečným skóre 11 gólů na 0, v rámci kvalifikace na Asijský pohár národů fotbal 2000 . Pro Soccer Světového poháru 2002 , Vietnamci tým poražen v 1. prvním  kole od Saúdské Arábie , před Bangladéše a Mongolska . Jedna z největších porážek vietnamského týmu byla zaznamenána v Incheonu ( Jižní Korea )29. září 2003, proti Ománu , který skončil skóre 6 gólů na 0, u příležitosti kvalifikace na Asijský pohár národů 2004 . Ale během těchto kvalifikací , přestože se nekvalifikoval do závěrečné fáze kontinentálního turnaje, Vietnam dosáhl jednoho z největších úspěchů ve své historii, když porazil Jižní Koreu , semifinalistu ze Světového poháru 2002 , za stavu 1: 0 na19. října 2003v Muscatu ( Omán ). Pro mistrovství světa ve fotbale 2006 , bojovala v 1. prvním  kole Jižní Korea a Libanonu , zatímco před konáním Maledivách .

Asijský pohár 2007: vietnamské překvapení

Spoluorganizátor Asijského poháru národů 2007 , Vietnam vytvořil senzaci tím, že postoupil do čtvrtfinále za obhájcem titulu Japonskem . To představuje největší fotbalové vystoupení vietnamského týmu od jeho znovusjednocení. V 1. prvním  kole, Vietnamci tým porazit Spojené arabské emiráty (2-0, branky Le Cong Vinh a Huynh Quang Thanh ) vyrobený čerpat proti Kataru (1-1, gól Binh Tanh ) a ztrácí proti Japonsku (1- 4, gól od Keita Suzuki (csc)). Vietnam skončil na druhém místě ve skupině. Tým je ale v čtvrtinách poražen budoucím vítězem soutěže Irákem (0-2).

AFF Suzuki Cup 2008: vietnamská korunovace

V AFF Suzuki Cup 2008 prohráli Vietnamci svůj první zápas 2: 0 proti Thajsku, ale ve druhém zvítězili proti Malajsii , což byl velmi těsný zápas s roubíkem na konci zápasu. Střelcem Malajsie je Indra Putra Mahayuddin a střelcem Vietnamu jsou Pham Thanh Luong a Nguyen Vu Phong (3-2). V posledním zápase proti Laosu vyhráli Vietnamci 4: 0 (góly Nguyen Viet Thang, Pham Thanh Luong, Huynh Quang Thanh a Phan Thanh Binh). V semifinále první etapy remizovali se Singapurem (0: 0) navzdory své dominanci v zápase (téměř 20 střel, z toho 12 střel na cíl). V druhé semifinále porazil Vietnam Singapur 1: 0. Nyní si Vietnam je jistý tím, že díky gólu Vu Phônga a Công Vinha porazil Thajsko v první etapě v Bangkoku 2: 1 . the28. prosinceje den korunovace za Vietnam. A skutečně, po vedeni k cíli za 92 minut v průběhu posledního návratu do Ho Chi Minh City u Thajců Cong Vinh vyrovnal v 93 -té  minutě a nabízí šálek jihovýchodní Asie Vietnam. Je to poprvé, co získal tento titul od znovusjednocení země. Công Vinh je zvolen „mužem zápasu“.

Od roku 2008 do roku 2017: potíže s potvrzením

Po dobrém výkonu v asijské Cup 2007 a AFF Championship 2008 , se očekává, že Vietnam potvrzena, ale naopak dochází, protože během kvalifikace na mistrovství světa ve fotbale 2010 , byl poražen v 1 prvním  kole ze strany Spojených arabských emirátů (0-1; 0-5). Vietnam také vyšel v semifinále na AFF Suzuki Cup 2010 od Malajsie (0-2 ztráta daleko v první etapě, 0-0 v návratu domů).

Pro kvalifikaci Asijského poháru 2011 je tým Vietnamu nasazen (po dobrém běhu v roce 2007 ) a spadá do skupiny Číny , Sýrie a Libanonu , skončil třetí, a proto nepostoupil do finální fáze.

V roce 2012 vyšel Vietnam v prvním kole AFF Suzuki Cup, aniž by vyhrál jediný zápas (porážky proti Thajsku a Filipínám , remíza proti Barmě ). V roce 2014 přešel do semifinále a zhroutí tvář neuvěřitelné cestě do Malajsie ve druhé noze doma (2-4 mít připustil 4 góly z 1 st polovině), zatímco jí byla uložena s'na vnější straně (2-1) v první etapě a nedokáže se pomstít stejnému týmu, který mu v roce 2010 zablokoval cestu do finále . Znovu to udělal ve vydání z roku 2016 , ale tentokrát neuspěl u brány finále proti Indonésii v prodloužení o zpáteční nohu hranou doma (2-2, oba týmy vyhrály během regulačního času 2-1). V návaznosti na toto desáté vyřazení v semifinále se vlajkový střelec a držitel rekordu v počtu výběrů v národním týmu Lê Công Vinh rozhodne odejít do mezinárodního důchodu, protože čelí neschopnosti svého týmu dostat se do finále ASEANu. mistrovství od korunovace v roce 2008 . Obrací se důležitá stránka v historii vietnamského fotbalu, nyní sirotek svého oblíbeného útočníka.

Vietnam nebo uspěje v kvalifikaci na mistrovství světa 2014 (vyřazovací 2 E kolo play -off proti Kataru ) nebo na Asijský pohár 2015 (předběhly Spojené arabské emiráty a Uzbekistán, kteří se kvalifikovali, stejně jako Hongkong ).

Pro kvalifikaci na mistrovství světa 2018 se Vietnam nachází ve skupině F společně s Irákem , Thajskem a Tchaj -wanem ( Indonésie, která také měla být zahrnuta, byla diskvalifikována a vyloučena ze soutěže). Navzdory relativně cenově dostupnému náhodnému osudu se mu nepodařilo dosáhnout závěrečného kvalifikačního kola tím, že dokončil 3 e své skupiny těsně před Tchaj-wanem . Toto vyloučení je na jedné straně způsobeno nepříznivou spornou arbitráží během prvního zápasu proti Iráku hranému doma, což je zápas charakterizovaný příliš dlouhými přestávkami, ve kterých se ke skóre připojí Vietnamci, kteří po většinu zápasu vedli 1: 0. na štědrý pokutový kop Iráčanům po dalším čase hry ( 97 th minut); ale především kvůli dvěma porážkám, které Thajsko i doma přiznalo , jeho skutečný mazlíček, proti kterému zvítězil jen dvakrát ve 22 konfrontacích (za 5 remíz a 14 porážek).

Vietnam čas od času dosáhne několika pozoruhodných výkonů v přátelských zápasech (domácí vítězství proti Severní Koreji a Sýrii v roce 2016 , na trávníku Kataru v roce 2013 a Kuvajtu v roce 2009 , úzká porážka v Japonsku v roce 2011 ), ale sotva by mohl tento druh výkonu reprodukovat ve hře s vysokými sázkami. Země dnes stále bojuje o vítězství na regionální scéně, když vyhrála mistrovství ASEAN pouze jednou , v roce 2008 , proti Thajsku 5krát a 4krát. Pro Singapur , dvě hlavní těžké váhy v jihovýchodní Asii. K dnešnímu dni se pouze týmu U21 podařilo kvalifikovat se do závěrečné fáze mistrovství světa, v tomto případě na mistrovství světa do 20 let 2017 pořádané v Jižní Koreji .

Od roku 2017: slibné výsledky

Po neúspěchu kvalifikací pro ruského světa , Vietnam se účastní 3. ročníku kole kvalifikace pro asijský pohár národů v roce 2019  (v), a má příznivý draw, jak se odráží ve skupině C  (v) , s Jordánskem , Afghánistán a Kambodža . Vietnamcům se tak nabízí první příležitost kvalifikovat se poprvé ve své historii na Asijský pohár národů prostřednictvím kvalifikace (Vietnam byl jedním ze spoluorganizátorů vydání 2007 ).

Vietnam začíná tuto kvalifikační fázi dvěma remízami, venku proti Afghánistánu (1: 1) a doma proti Jordánsku (0: 0), poté porazil Kambodžu v první etapě (2: 1 venku) a zpět (5: 0 doma) ). S 8 body na hodinách po čtyřech dnech má Vietnam pět délek před kambodžským sousedem a šest nad Afghánistánem a má možnost ověřit si kvalifikaci na Asijský pohár 2019 od příštího zápasu, doma proti Afghánistánu , v případě vítězství nebo kreslit. Soupeř, který je na posledním místě ve skupině a má venku hladový rekord (porážky 0: 1 v Kambodži a 1: 4 v Jordánsku ), což kontrastuje s jeho pugnacity doma (1-1 proti Vietnamu, 3-3 proti Jordánsku ).

the 14. listopadu 2017, Vietnam připustil doma neuspokojivou remízu proti Afghánistánu (0: 0), což však stačilo na to, aby se kvalifikoval na Asijský pohár 2019 . Kvalifikace, která uzavírá slibné 2017 pro vietnamskou fotbalu, s účastí týmu nadějí ve Světovém poháru 2017 U-20 v květnu.

v ledna 2018„ Tým Vietnamců-23  (v) vytvořil senzaci na Asijském poháru U23  (v) organizovaném v Číně , který se dostal do finále soutěže, kde sklouzla v prodloužení proti Uzbekistánu  (v) (1-2). Tato nečekaná cesta vyvolala národní euforii, scény jásání byly tak pozorovatelné po celém Vietnamu .

Vietnam vyhrál vydání 2018  (v) v jihovýchodní Asie ve fotbale mistrovství , deset let po jeho poslední korunovaci, když vyhrál ve finále proti Malajsii (2-2 venku první etapě; 1-0 výhra domácích na zpáteční cestě, Díky dosažení by Nguyễn Anh Đức v 6 th  minutu). Od té doby byla neporaženáprosince 2016Tým vietnamské trpí na svém úvodním utkání na mistrovství Asie v roce 2019 tedy ztráty frustrující proti Iráku (2-3), připustil, třetí gól na iráckém kopu 90 th  minutu v utkání, ve kterém zvraty bude prokázaly přesnost Protiplnění zaútočil a dvakrát vedl ve skóre, ale draze zaplatil za své obranné chyby, které jsou zodpovědné za první dva irácké góly. Ve druhém zápase si Vietnam nezasloužil, ale prohrál s Íránem (0-2), favoritem skupiny, na double ze Sardar Azmoun . V povinnosti vyhrát proti Jemenu , nejdostupnějším soupeřům skupiny, doufat, že bude mezi čtyřmi nejlepšími třetinami, vyhrává Vietnam 2: 0, ale musí počkat na výsledky skupin E a F, aby věděl, jestli může jít do osmý, když třetí gól proti Jemenu by jí zaručil postup do dalšího kola. Po vítězství nad Jemenem se Vietnam ocitá v dokonalé rovnosti s Libanonem , vítězí na své straně Severní Koreje (4: 1) ve skupině E (stejný počet bodů, stejný rozdíl branek i počet vstřelených a připuštěných gólů) . Oba týmy jsou odděleny pravidlem fair play: díky dvěma žlutým kartám obdrženým méně než Cedars (sedm žlutých za Libanon, pět za Vietnam) si Golden Dragons těsně vybojovali své místo v 16. kole jako čtvrtý nejlepší třetí . Men Park Hang-seo find the Jordan , tým, který se zlatí draci střetli dvakrát v kvalifikaci o Asijský pohár 2019 na dvě remízy (0: 0 doma, 1: 1 venku). Přesto Jordan v prvním kole udělal silný dojem, skončil lídrem skupiny B před australským držitelem titulu, kterého porazil v prvním zápase (1: 0) a uzavřel skupinovou fázi bez inkasovaného gólu, proto odchází s laskavostí předpovědí a více jistot (více zkušeností s vyřazovacími fázemi než u vietnamských, lepší dynamika). Navzdory všem očekáváním ovládl Vietnam celkovou hru tím, že vyvinul útočnější hru než jejich protivníci; získáváním více střel na cíl, rohy a udržováním míče častěji než jejich jordánské protějšky. Ačkoli Al-Nashama otevřít skóre v 39 th minuta hry prostřednictvím realizace Baha ‚Abdel-Rahman  (in) , Nguyen Cong Phuong repliky do Vietnamu brzy ve druhé třetině ( 51 th minut), takže Vietnam, aby se stala první tým v turnaji, který vstřelil gól proti svým soupeřům (1-1). Skóre se v prodloužení nemění a Golden Dragons dosáhnou úspěchu eliminací Jordan na penaltách (4 tab na 2), zejména díky zásadnímu zásahu brankáře Đặng Văn Lama na pokus Ahmeda Samira  ( fr ) . Tento výkon vedl k tomu, že výběr obdržel od vietnamské vlády gratulace a finanční ocenění. Rozdíl ve čtvrtfinále v Japonsku , čtyřnásobný vítěz události osmého finalista na Světovém poháru 2018 , Vietnam je proti odporu divoký a je vylučován na nejmenší marží, na trest získané a pak transformován Ritsu Doan na 57 th minuta hry (0–1) po konzultaci s VAR , první částí finále Asijského poháru národů .

Vietnam poté provedl kvalifikační kampaň na historický světový pohár 2022 , který viděl, že se chráněncům Park Hang-seo podařilo vyhrát poslední kvalifikační kolo kvalifikace mistrovství světa poprvé v historii . Umístěn ve skupině G ve 2. kvalifikačním kole na mistrovství světa 2022 se Spojenými arabskými emiráty , Thajskem , Malajsií a Indonésií  ; Vietnam se podaří dokončit v top 5 2 nd díky záznamu 5 vítězství (včetně skóre 1-0 doma proti Spojených arabských emirátů na14. listopadu 2019, soupeř, kterého neporazil od spoluorganizování Asijského poháru 2007 ), 2 remízy (0: 0 v první etapě i v odvetě proti Thajsku , jeho historický náskok v jihovýchodní Asii) na východ) a jedna porážka, v poslední den na trávníku ze Spojených arabských emirátů (2-3), setkání, během něhož Vietnamci později snížil skóre poté, co vedl 3-0 na 50 th minut hry. Toto hodnocení také umožňuje Vietnam se kvalifikovat pro Asian Pohár v roce 2023 , kontinentální finále kvalifikace 3 e od znovusjednocení.