Vítěz Real Madrid CF (1)
Finalista Stadion v Remeši
Nejlepší střelec Miloš Milutinović (8)

Navigace

V 1955-1956 mistr Evropy klubů Cup , první vydání mistr Evropy klubů pohárů, viděl vítězství Realu Madrid nad Stade de Reims .

Soutěže se účastní šestnáct pozvaných týmů.

Všimněte si, že Sársko , zastoupené v tomto vydání FC Saarbrücken , ještě nebylo součástí SRN a v té době mělo nezávislé sdružení německé federace.

Soutěž skončila 13. června 1956finále v Parc des Princes v Paříži .

Organizace

Pozvané týmy

Zúčastněné kluby jsou zvány. Anglický klub Chelsea FC , původně pozvaný, se neúčastnil, Anglická fotbalová federace je vyzvala, aby se vzdali, aby se nezúčastnili anglického fotbalového mistrovství . To je nahrazeno Gwardia Varšava . Holland Sport , původně pozvaný reprezentovat Nizozemsko, se vzdává a dává přednost PSV Eindhoven .

Soutěžní vzorec

Toto je vyřazovací soutěž tam a zpět. Losování 16. kola bylo uspořádáno tak, aby nedocházelo k brzkému odporu nejprestižnějších týmů.

Soutěž

Finálový stůl

16. kolo Čtvrtfinále Semifinále Finále
 8. září a 12. října 1955  25. prosince 1955 a 29. ledna 1956  19. dubna a 1. května 1956  13. června 1956 , Parc des Princes , Paříž

16. kolo

Kolo 16 se hraje mezi 4. září 1955, datum zápasu Sporting Clube de Portugal - Partizan Bělehrad a23. listopadu 1955, datum zápasu FC Saarbrücken - AC Milán .

První gól v historii soutěže je zapsána portugalskými João Baptista Martins v 14. ročník  minuta zápasu Sporting Lisabon - Partizan Bělehrad . Tento stejný hráč podepíše závorky ( 14 th a 78 th ) u příležitosti zahajovacím utkání, ale jugoslávská Miloš Milutinovic , který provádí první double v případě označení 45 th a 50 th . Milutinović vstřelil 12. října na zadní straně čtyři góly . První hattrick v historii soutěže byl dosažen dne7. září 1955u příležitosti zápasu Budapešti Voros Lobogo SE - RSC Anderlecht maďarského Pétera Palotása .

Dne 12. října se zúčastnilo 110 000 diváků na zápase Real Madrid - Servette FC . Naopak setkání Djurgårdens IF - Gwardia Varšava 20. září se zúčastnilo pouze 3 574 lidí . 5,845 diváci zúčastnili odvetu v Remeši mezi Stade de Reims a AGF Aarhus dne 26. října . Tato nízká návštěvnost vybízí vedoucí klubu Champagne, aby od čtvrtfinále přemístili zápasy klubu na evropském poháru v Paříži v Parc des Princes .

21. září 1955 AGF Aarhus 0–2 Stadion v Remeši Idrætsparken, Kodaň
Glovacki Gól vstřelen po 7 minutách7 th Gól vstřelil po 72 minutách 72 th Diváci: 18 000

Kumulativní skóre: Stade de Reims 4-2 AGF Aarhus

Toto je poslední zápas Stade de Reims na Stade Auguste Delaune v Remeši během tohoto vydání, následující kola se budou hrát v Parc des Princes v Paříži.

Čtvrtfinále

Čtvrtfinále se hraje mezi 23. listopadu 1955, datum zápasu Djurgårdens IF - Hibernian FC , a29. ledna 1956, Datum Partizan Bělehrad - zápas Real Madrid CF . Kvůli tvrdé švédské zimě se zápas Djurgårdens IF - Hibernian FC hraje v Glasgow na stadionu Firhill . Jak již bylo zmíněno výše, zápas Stade Reims - Budapest Vörös Lobogo SE ze dne 14. prosince se hraje v parc des Princes v Paříži před 35 000 nadšenými diváky ... a pohodlný recept pro pokladníka klubu Champagne. 120.000 diváků navštěvovat Real Madrid CF - Partizan Bělehrad odpovídat na 25. prosince .

Real Madrid CF Španělsko 4 - 3 FK Partizan Bělehrad 4 - 0 0 - 3
Rapid Vídeň 3 - 8 AC Milán 1 - 1 2 - 7
Djurgårdens IF 1 - 4 Hibernian FC 1 - 3 0 - 1
Stadion v Remeši 8 - 6 Maďarsko Budapešť Vörös Lobogó SE 4 - 2 4 - 4

Čtvrtfinále první etapa

25. prosince 1955 skutečný Madrid 4–0 Partizan Bělehrad Stadion Santiago Bernabéu , Madrid

Čtvrtfinále druhá etapa

29. ledna 1956 Partizan Bělehrad 3–0 skutečný Madrid Stadion Partizan , Bělehrad
Milutinović Gól vstřelen po 24 minutách24 th Gól vstřelen po 87 minutách 87 th
Mihajlović Gól vstřelen po 46 minutách46 th ( pero. )

Szolnok Gól vstřelil po 34 minutách34 th
Lantos Gól vstřelil po 77 minutách77 th ( pero. )
Diváci: 36 088
Rozhodčí: Gottfried Dienst
Zpráva

28. prosince 1955 Vörös Lobogó 4–4 Stadion v Remeši MTK Stadion, Budapešť
Lantos Gól vstřelen po 11 minutách11 th ( pero. ) Gól vstřelen po 74 minutách74 th ( pero. )

Semifinále

Semifinále se hraje mezi 4. dubna 1956, Datum zápasu Stade Reims - Hibernian FC na Parc des Princes v Paříži před 35,486 diváků, a 1. st  květen 1956 , den utkání AC Milán - Real Madrid . Stade de Reims se také kvalifikoval do finále ze dne 18. dubna po odvetném zápase v Edinburghu , přičemž první etapa mezi Real Madrid a AC Milán koná pouze 19.dubna . 120 000 diváků se zúčastnilo zápasu Real Madrid - AC Milán, pouze 30 000 se zúčastnilo odvetného zápasu na San Siro .

1 st 05. 1956 AC Milán 2–1 skutečný Madrid San Siro , Milán
Dal Monte Gól vstřelil po 69 minutách69 th ( pen. ) Gól vstřelen po 86 minutách86 th ( pen. ) Iglesias Gól vstřelen po 65 minutách65 th Diváci: 30 000

Finále

13. června 1956 Real Madrid CF Španělsko 4 - 3 Stadion v Remeši Parc des Princes , Paříž
Rozhodčí: Arthur Ellis
Juan Alonso  ; Ángel Atienza , Marquitos , Rafael Lesmes  ; Miguel Muñoz Kapitán , José María Zárraga  ; José Iglesias Joseito , José Ramon Marchal , Alfredo Di Stéfano , Héctor Rial , Francisco Gento Týmy René-Jean Jacquet  ; Simon Zimny , Robert Jonquet Kapitán , Raoul Giraudo  ; Michel Leblond , Robert Siatka  ; Michel Hidalgo , Léon Glovacki , Raymond Kopa , René Bliard , Jean Templin

Trenér:
Jose Villalonga
Trenér:
Albert Batteux

Nejlepší střelci

Nejlepším střelcem soutěže byl Jugoslávan Miloš Milutinović z Partizanu Bělehrad FK s 8 góly. On porazil maďarskou Péter Palotás v Budapešti Vörös Lobogó SE a francouzský Léon Glovacki na Stade de Reims , kteří oba skórovali 6krát.

Poznámky a odkazy

1. Pierre-Marie Descamps a Jacques Hennaux, 50 let evropských pohárů , Issy-les-Moulineaux, L'Équipe ,2005, 384  s. ( ISBN  2-9519605-9-X , číst online ) , s.  26
  2. Jacques Ferran, „  1955, 1. ročník Mistrovství Evropy klubů  “, fotbal 1956 ,Prosinec 1955, str.  62