Seznam druhů rostlin chráněných v Alsasku
Seznam chráněných druhů v Alsasku je oficiální seznam definovaný v francouzské vlády , kterým se stanoví seznam rostlinných druhů , které jsou chráněny na území Alsaska regionu , kromě těch, které jsou již chráněny na metropolitní území . Bylo zveřejněno vyhláškou z 28. června 1993.
-
Agrostemma githago L., kukuřice niello
-
Alchemilla alpigena Gandoger, skládaný dámský plášť
-
Alchemilla flabellata Buser, Lady's Mantle
-
Allium angulosum L., hranatý česnek
-
Allium carinatum L., karinovaný česnek
-
Allium lusitanicum Lam., Česnek horský
-
Allium suaveloens Jacq., Sladký česnek
-
Alopecurus rendlei Eig, Rendleův vulpin
-
Alyssum montanum L., hora Alysson
-
Anacamptis coriophora (L.) Bateman & Al., Orchis Bug
-
Anacamptis palustris (L.) Bateman & Al., Marsh orchis
-
Anemone narcissifolia L., Narcissus kvetoucí sasanka
-
Anthriscus sylvestris (L.) Hoffm. subsp. alpina (Villars) Gremli, Kervil
-
Arabis auriculata Lam., Arabette vzpřímeně
-
Arabis pauciflora (Grimm) Garcke, Arabette false zelí
-
Artemisia alba Turra , pelyněk bílý
-
Asperula arvensis L., dřevina polní
-
Asperula tinctoria L., dřevina Dyersova
-
Asplenium obovatum Viv. subsp. billotii (FWSchultz) O. Bolos et al. , Billotovo Asplenium
-
Astragalus cicer L., Astragalus cizrna
-
Astragalus danicus Retz., Dánský Astragalus
-
Athamanta cretensis L., chocholatý Athamanta
-
Biscutella laevigata L., Hladké brýle
-
Blackstonia perfoliata (L.) Huds., Chlorine perfoliata
-
Bombycilaena erecta (L.) Smoljan., Vztyčený micrope
-
Botrychium lunaria (L.) Sw., Botryche lunaire
-
Bromus secalinus L., žito falešné Brome
-
Bupleurum longifolium L., šupináč dlouholistý
-
Butomus umbellatus L., Butome kvetoucí
-
Calamagrostis canescens (Weber) Roth, Calamagrostis bělavý
-
Calamagrostis pseudophragmites (Haller f.) Koeler, Calamagrostis false Roseau
-
Calamagrostis purpurea (Trin.) Trin. subsp. phragmitoides (Hartman) Tzvelev , Purple Calamagrostis
-
Campanula baumgartenii Becker, Campanula baumgarten
-
Campanula cochleariifolia Lam., Zvonek řapíkatý
-
Campanula latifolia L., zvonek širokolistý
-
Cardamine pratensis L. subsp. paludosa (Knaf) Celak, močál kardamin
-
Carex bohemica Schreb., Ostřice česká
-
Carex cespitosa L., ostřice česneková
-
Carex davalliana Sm., Ostřice Davall
-
Carex depauperata Curtis ex With., Ochuzený ostřice
-
Carex diandra Schrank, ostřice kulatá
-
Carex dioica L., ostřice dvoudomá
-
Carex frigida All., Ostřice studené oblasti
-
Carex halleriana Asso, Hallerova ostřice
-
Carex hartmanii Cajander, ostřice Hartmanova
-
Carex lasiocarpa Ehrh., Ostřice chlupatá
-
Carex pseudocyperus L., ostřice říční
-
Carlina acaulis L., Carline bez stopky
-
Carlina vulgaris L. subsp. longifolia Nyman, Carline de Bieberstein
-
Carum verticillatum (L.) WDJKoch, kmín Whorled
-
Caucalis platycarpos L., běločelý bělolící
-
Centaurea alpestris Hegetschw., Chrpa alpská
-
Centunculus minimus L., cizrna malá
-
Cerastium dubium (Bastard) Guépin, Doubtful Ceraiste
-
Chaerophyllum bulbosum L., baňatý cherophyll
-
Chimaphila umbellata (L.) WPCBarton, Chimaphila umbellate
-
Cicuta virosa L., jedlovec vodní
-
Cladium mariscus (L.) Pohl, Marisque
-
Corallorhiza trifida Châtel., Korálový kořen
-
Coronilla vaginalis Lam., Opláštění Coronilla
-
Corydalis intermedia (L.) Mérat, Corydalis intermed
-
Cotoneaster tomentosus Lindl. , Tomentose Cotoneaster
-
Crepis praemorsa (L.) Walther, hryzavý krepový
-
Crepis pyrenaica (L.) Greuter, pyrenejský krepid
-
Crocus vernus (L.) Hill, Crocus Neapolský
-
Crocus vernus (L.) Hill subsp. albiflorus (Kit.) Ces., bílý krokus
-
Dactylorhiza fuchsii (Druce) Soò, Orchis de Fuchs
-
Dactylorhiza incarnata (L.) Soó, vtělenec Orchis
-
Dactylorhiza latifolia (L.) Baumann & Künkele, Orchis s vůní bezinky
-
Dactylorhiza traunsteineri (Saut. Ex Rchb.) Soó, Orchis de Traunsteiner
-
Dictamnus albus L., Fraxinelle
-
Doronicum pardalianches L., Doronic srdčité listy
-
Draba aizoides L., Drave aizoon
-
Draba muralis L., Drave des murailles
-
Dryopteris remota (A.Braun ex Döll) Druce, Spaced Dryopteris
-
Elatine alinastrum L., Whorled elatine
-
Elatine hexandra (Lapierre) DC., Elatine se šesti tyčinkami
-
Elatine hydropiper L., Elatine Water pepper
-
Elatine triandra Schkuhr, Elatine se třemi tyčinkami
-
Eleocharis quinqueflora (Hartman) O. Schwarz, pětikvětý Helocharis
-
Epilobium duriaei J. Gay ex Godr., Fireweed Durieu
-
Epilobium nutans FWSchmidt, kývnutí ohnivým řasem
-
Epipactis leptochila (Godfery) Godfery, Epipactis s úzkými rty
-
Epipactis microphylla (Ehrh.) Sw., Malolistá Epipactis
-
Epipactis muelleri Godfery, Müllerův epipactis
-
Epipactis palustris (L.) Crantz, bažina Epipactis
-
Equisetum trachyodon A.Braun, přeslička s drsnými zuby
-
Eriophorum vaginatum L., bavlník
-
Euphorbia falcata L., pryšec nepravý
-
Euphorbia palustris L., pryšec bahenní
-
Euphorbia seguieriana Neck., Séguierův pryšec
-
Euphrasia salisburgensis Funck, Salzburg Eyebright
-
Festuca duvalii (St-Yves) Stohr, kostra Duval
-
Festuca marginata (Hack.) K.Richt. subsp. gallica (Hack. ex Charrel) Breist., kostřava francouzská
-
Festuca valesiaca Schleich. ex Gaudin, kostřava z Wallis
-
Fumana procumbens (Dunal) Gren. & Godr., Fumana lže
-
Gentiana cruciata L., Gentiane Croisette
-
Gentiana pneumonanthe L., hořec pneumonanthe
-
Gentiana verna L., hořec jarní
-
Gentianella germanica (Willd.) Börner, hořec z Německa
-
Gentianopsis ciliata (L.) Ma (syn. Gentianella ciliata (L.) Borkh.), Hořec
-
Geranium lucidum L., pelargónie lesklá
-
Geranium palustre L., Marsh Geranium
-
Gymnadenia odoratissima (L.) Rich., Gymnadenia odorante
-
Herminium monorchis (L.) R.Br., Orchis Musk
-
Hieracium alpinum L., jestřáb alpský
-
Hieracium aurantiacum L., jestřábník oranžový
-
Hieracium humile Jacq., Nízkopodlažní jestřáb
-
Hieracium racemosum Waldst. & Kit. ex Willd., Cluster Hawkweed
-
Hieracium vogesiacum (Kirschl.) Moug. ex Fr., jestřáb Vosges
-
Hordeum secalinum Schreb., Žito nepravého ječmene
-
Hornungia petraea (L.) Rchb., Hutchinsie des scree
-
Hottonia palustris L., Marsh Hottonia
-
Huperzia selago (L.) Bernh. ex Schrank & Mart., Lycopod Selagine
-
Hydrocharis morsus-ranae L., Morene
-
Hypericum desetangsii Lamotte, třezalka tečkovaná
-
Hypochaeris maculata L., prase skvrnité
-
Inula britannica L., britská Inula
-
Inula hirta L., špičatá Inula
-
Juncus alpinoarticulatus Chaix, alpský spěch
-
Juncus tenageia Ehrh. ex Lf, Marsh spěch
-
Kadenia dubia (Schkuhr) Lavrova & VNTikhom. , Plísní selin
-
Koeleria vallesiana (Honck.) Gaudin, Koelérie du Valais
-
Lathyrus palustris L., Marsh trávy hrášek
-
Leersia orysoides (L.) Sw., Léersie false Rice
-
Legousia hybrida (L.) Delarbre, Legousie hybrida
-
Limosella aquatica L., Limosella vodní
-
Linum austriacum L., len rakouský
-
Listera cordata (L.) R.Br., Lister in heart
-
Ludwigia palustris (L.) Elliott, bažina Ludwigie
-
Lythrum hyssopifolia L., Lythrum yzopolistý
-
Melica transsilvanica Schur, Melica z Transsylvánie
-
Minuartia hybrida (Vill.) Schischk., Minuartie hybrida
-
Noccaea montana (L.) FKMey., Horská stolice
-
Nonea erecta Bernh., Temná jeptiška
-
Nuphar pumila (Timm) DC., Trpasličí leknín
-
Nymphoides peltata (SGGmel.) Kuntze, malý leknín
-
Odontites luteus (L.) Clairv., Hybrid Minuartie
-
Oenanthe fluviatilis (Bab.) Coleman, řeka Oenanthe
-
Oenanthe lachenalii CCGmel., Antnanthe de Lachenal, Plaine d'Alsace
-
Oenanthe peucedanifolia Pollich, Oenanthe peucedanifolia
-
Ophioglossum vulgatum L., Ophioglossum vulgaris
-
Ophrys apifera Huds., Ophrys Bee
-
Ophrys aranifera Huds., Rodu Spider Ophrys,
-
Ophrys fuciflora (FWSchmidt) Moench subsp. vyšší Gumbrecht, High ophrys
-
Orchis pallens L., bledá orchidej
-
Ornithogalum nutans L., Nodding Ornithogale
-
Ornithogalum pyrenaicum L., Ornithogale des Pyrénées
-
Orobanche arenaria Borkh., Sand Broomrape
-
Osmunda regalis L., Royal Osmonde
-
Parnassia palustris L., Marsh Parnassie
-
Pedicularis foliosa L., vši
-
Peucedanum officinale L., Peucedan officinal
-
Phyteuma orbiculare L., Rapunzel orbicularis
-
Pinguicula vulgaris L., tráva společná
-
Polygala calcarea FWSchulz, Polygale vápnitých půd
-
Polystichum setiferum (Forsk.) T. Moore ex Woyn., Zuby Polystich aetaceous
-
Potamogeton acutifolius Link, rybníček ostrý
-
Potamogeton alpinus Balb., Rybník alpský
-
Potamogeton coloratus Hornem., Barevný rudozobý
-
Potamogeton gramineus L., rybníček travní
-
Potamogeton helveticus (G. Fisch.) E. Baumann, Swiss Pondweed
- Potamogeton polygonifolius 'Pourr., Pondweed, Knotweed
-
Potamogeton trichoides Cham. & Schltr., Kapilární pondweed
-
Potamogeton zizii WDJKoch ex Roth, Ziz's Pondweed
-
Potentilla alba L., mochna bílá
-
Potentilla crantzii (Crantz) Beck ex Fritsch, Crantz Cinquefoil
-
Potentilla pusilla Host, malý mochna
-
Pulsatilla alpina (L.) Delarbre, alpský Pulsatilla
-
Pyrola chlorantha Sw., Nazelenalá Pirole, Plaine d'Alsace
-
Pyrola media Sw., Střední Pirole
-
Radiola linoides Roth, Radiole faux Lin
-
Ranunculus hederaceus L., pryskyřník břečťan
-
Ranunculus rionii Lagger, pryskyřník rionský
-
Rhamnus alpina L., rakytník alpský
-
Rhodiola rosea L., rozchodník růžový
-
Rosa stylosa desv., Hybridní růže
-
Rosa trachyphylla Rau, růže z Jundzill
-
Rosa villosa L., jablečná růže
-
Salix bicolor Willd., Dvoubarevná vrba
-
Salvia glutinosa L., šalvěj lepkavá
-
Saxifraga rosacea Moench, lomikámen růžový
-
Scabiosa columbaria L. subsp. pratensis (Jord.) Braun-Blanq., Scabieuse Colombaire
-
Scabiosa lucida Vill., Lesklý svrab
-
Schoenoplectus mucronatus (L.) Palla, sítina mucronátová
-
Schoenoplectus triqueter (L.) Palla, sítina tříhranná
-
Schoenus nigricans L., Choin černý
-
Sclerochloa dura (L.) P. Beauv., Farma Schlérochloa
-
Scrophularia vernalis L., letnička jarní
-
Sedum alpestre Vill., Rozchodník alpský
-
Sedum cepaea L., šrucha rozchodníková
-
Sedum dasyphyllum L., rozchodník tlustolistý
-
Sedum villosum L., rozchodník chlupatý
-
Senecio erraticus Bertol., Erratický podrost
-
Senecio paludosus L., podzemnice obecná
-
Sibbaldia procumbens L., Sibbaldie vleže
-
Silene ušní infekce (L.) Wibel, Sélin à aurettes
-
Sparganium minimum Wallr., Trpasličí stuha
-
Spergula pentandra L., Spargoute s pěti tyčinkami
-
Spergularia segetalis (L.) G. Don, Harvest spergularia
-
Spiranthes spiralis (L.) Chevall., Autumn spiranthe
-
Staphylea pinnata L., Staphylier
-
Stellaria palustris Retz., Pětičlenný Spargoute
-
Stipa pennata L., Stipe pinnate
-
Streptopus amplexifolius (L.) DC., Streptope líbající listy
-
Tephroseris helenitis (L.) B.North., Starček rudokvětý
-
Teucrium scordium L., vodní klíč
-
Thalictrum aquilegiifolium L., holub listonohý
-
Thalictrum minus L. subsp. saxatile Ces., skalní Pigamon
-
Thalictrum simplex L., Pigamon simple
-
Thelypteris palustris Schott, bažina Thelyptéris
-
Thymus praecox Opiz, brzký tymián
-
Trapa natans L., kaštan vodní
-
Traunsteinera globosa (L.) Rchb., Globular orchis
-
Trifolium spadiceum L., jetel hnědý
-
Triglochin palustre L., Troscart des marais
-
Utricularia australis R.Br., zanedbané Utricularia
-
Utricularia bremii Heer ex Köll., Bremi's Utricularia
-
Utricularia intermedia Hayne, Utricularia intermedia
-
Utricularia minor L., menší utricular
-
Utricularia vulgaris L., obyčejná Utricularia
-
Valeriana officinalis L., kozlík lékařský
-
Valeriana pratensis Dierb., Meadowsweet
-
Veratrum album L. subsp. lobelianum (Bernh.) K.Richt.
-
Veronica dillenii Crantz, Véronique de Dillenius
-
Veronica longifolia L., rozrazil dlouholistý
-
Veronica prostrata L., ležící rozrazil
-
Veronica spicata L., Veronica na klasu
-
Vicia dumetorum L., vikev Bush
-
Vicia pisiformis L., vikev keřová.
-
Viola canina L. subsp. montana (L.) Hartman, Hill violet
-
Viola canina L. subsp. schultzii (Billot) Döll, vrchní fialová Schreb., fialová broskvová
-
Viola pumila Chaix, trpasličí fialová
-
Viola rupestris FWSchmidt, Cliff violet
-
Viola pluricaulis Borbás, fialová vícelistá
-
Vitis vinifera subsp. sylvestris (CCGmel.) Hegi, divoká réva
-
Wahlenbergia hederacea (L.) Rchb., Zvonek listonosý Campanilla
Poznámky a odkazy
-
Usnesením ze dne 28. června 1993 o seznamu chráněných druhů rostlin v Alsasku kromě národního seznamu , JORF n o 209 ze dne 9. 09. 1993, s. 12653–12655, NOR ENVN9320251A, na Légifrance .