Získané medaile
olympijské hry 1 0 0

Son Ki-chong nebo Son Ki-jeong (v kr : 손기정, narozen dne29. srpna 1912v Sinuiju , zemřel dne15. listopadu 2002v Soulu ) je jihokorejský sportovec , maratónský specialista, známý také svým vlastním jménem přepsaným do japonského syna Kitei (孫 基 禎).

Vzdělání a sportovní kariéra

Narodil se v Koreji obsazený od Japonska , studoval na Yangjung (양정 고등학교), pak na Meiji univerzitě v Japonsku a stala výjimečnou běžec na dlouhé tratě.

Z dvanácti maratonů, které proběhly před rokem 1936, vyhrál devět. V Tokijském maratonu vytvořil nový světový rekord za 2 hodiny 26 minut 42 sekund (3. listopadu 1935). Jeho osobní nejlepší čas je 2 hodiny 25 minut a 14 sekund na vzdálenost o 520 m delší,  než je obvyklá vzdálenost, a to bez přítomnosti úředníků Mezinárodní federace.

Japonsko se snaží zapojit do japonského týmu, aby se zúčastnilo olympijských her v Berlíně . Podle jazykových pravidel platných na Dálném východě dává čtení příjmení psaných čínskými znaky často homofony téměř vždy zcela jinou výslovnost podle jazyků, které nejsou stejné rodiny. Navíc, v japonštině mají kanji velmi často několik možných čtení. Sportovní a novinářská „legenda“ naznačuje, že Japonci by si jeho jméno změnili násilím , kdyby ho naturalizovali , když ve skutečnosti jeho jméno četli pouze podle svých vlastních pravidel pro čtení kanji . I když je dnes moderní korejská abeceda Hangeul široce používána v Koreji a postupně nahradila staré čínské znaky , každý ví, jak psát alespoň jejich jméno čínskými znaky, s výjimkou někdy mezi mladými lidmi, kterým však i nadále učit je.

Maraton z roku 1936

Držitel olympijského rekordu Zabala startuje velmi rychle a vede většinu závodu s nadějí na překonání svého rekordu. Sohn Kee-chung je namířen za 2 minuty 40 až 10 e km , společně s Britem Ernestem Harperem. Zabala dorazí na půli cesty za 1 hodinu a 11 minut, což zlepšuje jeho osobní rekord. Ale Syn se během minuty vrátil. Zrychlující se náhle nastoupil Zabala 29 th km. Ten dává až na 32 nd km. Ernest Harper je pozadu, ale dokáže odolat návratu ostatních pronásledovatelů.

Son Ki-chong vyhrál maraton za 2 hodiny 29:19 , nový olympijský rekord, dvě minuty před britskou Harper. Jeho krajan Nam Seung-yong , rovněž s japonským jménem ( Nan Shoryu ), skončil na třetím místě po tvrdém boji s týmovým závodem Finů, kteří udělali vše pro jeho destabilizaci. První německý, který však byl jedním z favoritů závodu, skončil 29 th . Na pódiu mají dva Korejci skloněné hlavy, když hraje japonská hymna.

Symbol korejského odporu

Syn Ki-chong vždy říkal, že oblékl dres pro Japonsko, ale vyhrál maraton pro Koreu. Příští den se Soul denní Dong-a Ilbo (동아 일보, Dálný východ denně v Hangul znaky ) titulkem: „  korejský vítězství v Berlíně  “, který mu vysloužil devět měsíců pozastavení japonskými okupanty. Deník ilustroval svůj článek fotografií dvou Korejců na stupních vítězů, medailistů, ale hlavou dolů, a vymazáním japonské vlajky na teplácích. Bylo zatčeno také deset úředníků novin.

Jeho kariéra skončila den po olympijských hrách v roce 1936, odmítl běžet v japonských barvách a raději bojoval za nezávislost své země.

Poté měl kariéru jako trenér národního týmu. V roce 1948, kdy se konaly olympijské hry v Londýně , je vlajkovou lodí korejské výpravy. Výsledkem je zejména:

Na olympijských hrách v Soulu byl vybrán k zapálení olympijského ohně.

Hwang Jongdžo (황영조), zlatý medailista v maratonu z olympijských z Barcelony , který vždy říkal, že Son Kidžong byl příkladem pro něj.

Byl medailistem občanského řádu za zásluhy (국민 훈장) a posmrtně Grand Cordon (modrý drak) z řádu sportovních zásluh.

Během své tříleté kariéry soutěžil ve 13 maratonech. Vyhrál 10, dvakrát skončil druhý a jednou třetí.